Regulamin sklepu internetowego to kluczowy składnik poprawnie funkcjonującego sklepu internetowego. Bez stworzonego w odpowiedni sposób regulaminu przedsiębiorca naraża się na konsekwencje prawne, regulowane ustawą o świadczeniu usług elektronicznych z dnia 18 lipca 2002 roku. Dlatego należy w bardzo dokładny sposób przyłożyć się do stworzenia odpowiedniego regulaminu dla e-sklepu.

Z czego składa się dobry regulamin sklepu internetowego?

Dobry regulamin sklepu internetowego powinien mieć stałą i spójną strukturę. Są pewne elementy, bez których regulamin sklepu internetowego nie powinien pojawiać się na stronie. Należą do nich punkty, takie jak:

  • Postanowienia wstępne

W postanowieniach wstępnych należy zaznaczyć przede wszystkim dane usługodawcy oraz wskazać cel regulaminu, wraz z właścicielem praw autorskich do całego serwisu.

  • Zasady procesu zawiązywania i rozwiązywania umów

W oddzielnych punktach należy również określić wszelkie regulacje procesu zawiązywania i rozwiązywania umów. Trzeba wyróżnić tutaj punkty

  • Procedura reklamacyjna

Regulamin sklepu internetowego powinien też opisywać określenie zasad oraz przebiegu reklamacji. Dzięki temu zarówno sprzedawca, jak i konsument zyskają podstawę prawną do dochodzenia swoich praw.

  • Polityka prywatności

Informacje dotyczące przetwarzania oraz przechowywania danych osobowych to również ważny element w e-sklepie. Konsumenci bowiem często zwracają uwagę na tę kwestię oraz jest ona w szczegółowy sposób ugruntowana prawnie.

  • Postanowienia końcowe

W postanowieniach końcowych powinny znaleźć się przypisy o ewentualnej możliwości zmiany regulaminu oraz wskazanie na co należy się kierować, gdy sprawa nie jest regulowana dokumentem.

Czego nie powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Regulamin sklepu internetowego nie powinien zawierać przede wszystkim zbyt dużej liczby szczegółowych informacji. Wdawanie się w niuanse prawne może zadziałać na niekorzyść obu stron. Oprócz tego w regulaminie należy unikać klauzul niedozwolonych, aby dodatkowo nie narażać się na konsekwencje prawne.

Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy i przenieść swój biznes w sferę e-commerce.