Wiele sklepów internetowych jest tworzonych z oczekiwaniem, że od razu wygenerują ogromny ruch i odniosą sukces. Właściciele sklepów nie zawsze rozumieją, że witryny e-commerce to ciągła praca, ale i czynniki, które wpływają na skuteczność strony. Jakie elementy stoją za sukcesem e-commerce? Sprawdź poniższe wskazówki, by stworzyć witrynę, która przyciągnie do siebie klientów.

Atrakcyjna prezentacja produktu

Sklep internetowy to strona www i to właśnie ona zachęca klienta do zakupu. Odwiedzający muszą mieć łatwy dostęp do Twoich produktów i znaleźć kluczowe informacje podczas podejmowania decyzji o zakupie. Oczywiście, sam produkt, również jest ważny, jednak jego oprawa to element wysokiej rangi. Rynek może być konkurencyjny i może oferować wiele podobnych produktów, dlatego należy zaprezentować go potencjalnym klientom tak, by to właśnie ten konkretny wybrali. Kluczowe znaczenie ma nawigacja - odwiedzający potrzebują widocznych i łatwych do przejścia ścieżek, muszą być w stanie łatwo znaleźć produkty, przeczytać o nich informacje, zapoznać się ze zdjęciami, a następnie - zachęceni taką prezentacją, je kupić. 

W pełni rozwinięta obsługa klienta

Ograniczona możliwość kontaktu z użytkownikami sklepu szkodzi wiarygodności sklepu. Skuteczne witryny e-commerce podają prawdziwe nazwiska i dostarczają informacji o firmie czy pracownikach tak, aby klient miał do nich łatwy dostęp. Klienci muszą mieć poczucie, że wiedzą u kogo robią zakupy, dlatego zaufanie jest bardzo ważne. Dodatkowy komfort zapewni w pełni rozwinięta polityka obsługi klienta, która umieszczona jest w wielu sklepach internetowych w postaci FAQ, zawierających odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania takie jak sposób zamawiania, opłaty za wysyłkę czy formę zwrotów. Prowadząc swój sklep należy stale upewniać się, że kupującym zapewniona jest stała, niezawodna obsługa, dzięki której otrzymują oni odpowiedzi na zadane pytania czy zaistniałe problemy. 

Prosty proces zakupowy

Im łatwiejsza dla klientów nawigacja w witrynie od strony docelowej do strony kasy, tym wyższy będzie współczynnik konwersji. Spora część witryn nie zawiera odpowiedniej treści we właściwych miejscach, co oznacza więcej do wyszukiwania i przeglądania przez użytkownika. Wypróbuj możliwość porównywania produktów, lokalizatora sklepów, czytania i dodawania opinii użytkowników oraz przede wszystkim bezproblemowy proces realizacji transakcji. Jeśli w Twojej witrynie coś jest trudne do kupienia, ludzie po prostu tego nie kupią. 

Zapewnienie bezpieczeństwa klientom

Bezpieczeństwo jest głównym zmartwieniem potencjalnych klientów w sklepach internetowych. Właściciele muszą szczególnie o to zadbać, ponieważ użytkownicy powierzają im nie tylko swoje dane osobowe, ale i karty płatnicze. W zabezpieczonej witrynie online proces transakcji jest bardziej pewny, dlatego w widoczny sposób należy pokazać kupującemu, że ten sklep internetowy jest bezpieczny. Zadbaj o protokół HTTPS i SSL, ale też o inne mechanizmy, które gwarantują pełne bezpieczeństwo na stronie. 

Zachęcenie użytkowników do powrotu

Sklep internetowy odniesie sukces, gdy klient do niego powróci. Niezależnie od tego czy po transakcji pojawi się komunikat z podziękowaniem dla klienta czy wysłany zostanie e-mail sprawi to, że kupujący dowie się, że doceniasz jego obecność w swoim sklepie. Puste ekrany, które automatycznie wracają użytkownika do strony głównej nie sprawiają, że za e-sklepem stoją mili ludzie, a takie wrażenie może przełożyć się na przyszłą sprzedaż.   

Odpowiednia platforma e-commerce

Trudno byłoby nie wspomnieć o odpowiednio dopasowanym do potrzeb rozwiązaniu e-commerce, gdy nasz przewodnik dotyczy kluczowych elementów sklepów internetowych. Platforma e-commerce ma odzwierciedlać wszystkie funkcjonalności, które właściciel sklepu będzie uważał za niezbędne do prowadzenia witryny. Właśnie dlatego wybór właściwego narzędzia jest tak ważny. Co wziąć pod uwagę? Przede wszystkim budżet, możliwości skalowalność, ale i wspomniane funkcjonalności. Warto określić jaką rolę ma spełniać sklep i jakie zadania ma realizować. Możliwości sklepu można w wielu rozwiązaniach poszerzać poprzez moduły, dlatego dobrze sprawdzić i tę opcję. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi e-commerce jest Magento, które jest potężnym oprogramowaniem, oferując funkcjonalności, które już w podstawowej wersji pozwoli na rozpoczęcie działalności w e-handlu. Jeśli szukasz partnera do współpracy podczas tworzenia sklepu opartego o Magento sprawdź ofertę Smartbees.

Nigdy nie przestawaj się udoskonalać

Przestrzeganie powyższych zasad pomoże przekonać kupujących, że kliknięcie „kup” w Twoim sklepie internetowym jest najwłaściwszym wyborem. Jeśli mielibyśmy w skrócie odpowiedzieć na to, jak osiągnąć sukces, to przede wszystkim byłoby to podążanie za klientem i za sposobami, dzięki którym dokonuje się zakupu. Bycie ciągle aktualnym może być zniechęcające, jednak skoncentrowanie się na tym sprawi, że wysiłek zostanie odzwierciedlony przez wyniki.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny