W ostatnich latach e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, a pandemia COVID-19 jedynie uwypukliła ten trend. Jakie są aktualnie najpopularniejsze modele biznesowe w internecie – a precyzując, w sprzedaży internetowej?

Modele biznesowe w internecie – D2C (Direct to Consumer)

Coraz częściej producenci decydują się na skrócenie procesu sprzedaży oferowanych produktów. Ten model biznesowy to D2C – Direct to Consumer. Sprowadza się on do tego, że producent tworzy firmowy sklep internetowy z wytwarzanym przez siebie asortymentem. Modele biznesowe w internecie D2C rosną w siłę, a to ze względu na:

  • Wyeliminowanie pośredników, np. hurtownika – to przekłada się na zysk firmy
  • Większą kontrolę, jaką firma ma np. nad reklamą swoich produktów
  • Możliwość pozyskania informacji bezpośrednio od konsumentów

Na rynku działają też firmy, które z powodzeniem wdrożyły ten model biznesowy w internecie obok sprzedaży produktów tradycyjnymi kanałami, czyli z udziałem hurtownika i dystrybutora, który dociera do klienta indywidualnego (B2B).

Jakie firmy stosują na polskim rynku model D2C? Sporo z nich działa w konkurencyjnej branży kosmetycznej – to np. Ziaja czy Yope. Wykorzystując możliwość bezpośredniego dotarcia do klienta, mogą one zaprezentować swoje produkty i skłonić konsumentów do skorzystania ze swojej oferty.

Modele biznesowe w internecie – dropshipping

Otwierając sklep internetowy, przedsiębiorca powinien mieć magazyn zaopatrzony w oferowany asortyment. Dziś jednak można zminimalizować koszty rozpoczęcia działalności niemal do zera, korzystając z dropshippingu. Na czym polega dropshipping i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Dropshipping polega na współpracy właściciela sklepu internetowego z hurtownią. Przedsiębiorca sprzedaje produkty, których fizycznie nie posiada – asortyment zapewnia mu hurtownia. W rezultacie jest pośrednikiem skoncentrowanym na reklamie i prezentacji produktów. Z kolei hurtownia bierze na siebie kwestie logistyczne – kompletuje zamówienia i wysyła je do nabywców. Sprawne działanie oraz kontrolowanie stanów magazynowych jest możliwe dzięki zintegrowaniu oprogramowania wykorzystywanego przez obie firmy.

Modele biznesowe w internecie – zalety dropshippingu dla właściciela sklepu:

  • Minimalne wydatki na start
  • Właściciel sklepu internetowego nie musi martwić się o zapasy towaru
  • Niższe ryzyko – towar nie zalega w magazynie

Modele biznesowe w internecie – abonament

Ponieważ nieustannie zmieniają się oczekiwania i potrzeby konsumentów, zmieniają się także modele biznesowe w internecie. W ostatnich latach coraz popularniejszy jest model abonamentowy. Polega on na tym, że:

  • Klient decyduje się na usługę – dokonuje subskrypcji i opłaca abonament
  • Przedsiębiorca – dostarcza usługi tak długo, jak długo płaci za nie użytkownik

Coraz częściej konsumenta nie wiąże umowa terminowa – może z niej zrezygnować w dowolnym momencie.

Abonament jest charakterystycznym modelem biznesowym w sektorze rozrywki. Na zasadzie subskrypcji funkcjonuje np. Spotify czy Netflix. Potencjał w abonamencie widzą również firmy kosmetyczne czy sklepy internetowe oferujące tzw. boxy – pudełka, których zawartość jest dla klienta niespodzianką.

W przypadku boxów klienci często mogą spodziewać się spersonalizowanych upominków. Popularność abonamentu w tej formie to wynik głównie dwóch czynników – produktów wysokiej jakości (które często można otrzymać w niższej cenie niż regularna) oraz pozytywnych emocji związanych z rozpakowywaniem paczki z niespodzianką.