Planujesz założenie firmy? Jednym z pierwszych kroków będzie wybór formy prawnej – możesz wybierać między różnymi rodzajami spółek a jednoosobową działalnością gospodarczą. Zobacz, czy opłaca się założyć firmę jednoosobową – podpowiadamy, kto powinien wybrać właśnie JDG.

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową – formalności i koszty

W Polsce to właśnie JDG cieszy się największą popularnością. Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że aktualnie w Polsce jest 2,6 mln aktywnych JDG. Co powoduje, że ta forma prowadzenia działalności jest tak często wybierana?

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową – korzyści:

  • Mało formalności – aktualnie JDG można założyć bez wychodzenia z domu, wystarczy tylko przejść na stronę internetową Biznes.gov.pl i tam wypełnić dokumenty, korzystając z kreatora.
  • Brak kosztów na starcie – założenie JDG nie wiąże się z kosztami, a kapitał nie jest wymagany. Podatnicy VAT muszą zapłacić 170 zł, ale tylko wówczas, gdy chcą otrzymać potwierdzenie rejestracji do VAT.
  • Możliwość wyboru formy opodatkowania i uproszczona księgowość. Jeżeli przedsiębiorca wystawia zaledwie kilka faktur w miesiącu, z powodzeniem może rozliczać się samodzielnie, korzystając z dostępnych (w tym darmowych) programów.

W ostatnich latach zmieniły się zasady opłacania składek ZUS. Aktualnie nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, dzięki którym na początku prowadzenia firmy nie będą ponosić znacznych wydatków.

Kiedy opłaca się założyć firmę jednoosobową?

JDG to idealne rozwiązanie dla osób, które poważnie myślą o pożegnaniu się z etatem i chcą sprawdzić się w roli przedsiębiorców. Jednak odpowiedź na pytanie, czy opłaca się założyć firmę jednoosobową, w dużej mierze zależy od obranych założeń i biznesplanu. Aktualnie osoby, które chcą sprawdzić swój pomysł na biznes, mogą też skorzystać z działalność nierejestrowej.

Kiedy opłaca się założyć firmę jednoosobową bardziej niż spółkę? To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy:

  • Zamierzają prowadzić działalność na niewielką skalę. JDG sprawdza się w przypadku sklepów internetowych czy freelancerów pracujących dla stałych klientów.
  • Nie obawiają się ryzyka, bo jest ono niskie. Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, ma pełną kontrolę nad funkcjonowaniem firmy.
  • Chcą zminimalizować formalności i koszty na starcie. Aby założyć spółkę, trzeba dysponować kapitałem, który nie jest wymagany w przypadku JDG.

W prowadzeniu jednoosobowej firmy sprawdzają się osoby dynamiczne i kreatywne, które jednocześnie lubią o sobie decydować.

Kiedy zamiast zakładania jednoosobowej firmy, lepiej zostać na etacie?

Pytanie, czy opłaca się założyć firmę jednoosobową, często zadają sobie osoby pragnące rozstać się z etatem. Ponieważ rezygnacja z dotychczasowego stanowiska może wydawać się ryzykowna, warto pamiętać o innym rozwiązaniu – założeniu firmy jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy. To szczególnie korzystne rozwiązanie, jeżeli prowadzenie działalności na pierwszym etapie nie będzie zbytnio absorbujące.

Kto nie powinien zakładać JDG? Prowadzenie działalności wiąże się z odpowiedzialnością i często wykonywaniem obowiązków przez czas znacznie przekraczający 8-godzinny dzień pracy. Firma jednoosobowa nie jest polecana osobom, które:

  • Chcą oddzielać życie zawodowe od osobistego. Prowadzenie firmy, zwłaszcza dynamicznie się rozwijającej, pochłania wiele czasu.
  • Lubią pracować pod nadzorem i nie charakteryzują się dużą samodzielnością.
  • Satysfakcjonuje wykonywana praca z wytyczoną ścieżką kariery. W takiej sytuacji rezygnacja z etatu również nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową? Jeżeli myślisz o porzuceniu etatu, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Pomocne może być też przeliczenie kosztów i sprawdzenie, co będzie Ci się bardziej opłacać.