Ostatnie miesiące były czasem wyjątkowego przyrostu jednoosobowych firm. Coraz częściej nie chcąc dłużej polegać na chwiejnym rynku pracy decydujemy się wziąć nasze finanse we własne ręce. O czym warto pamiętać podejmując decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej? Jak rozwinąć firmę jednoosobową, żeby jak najszybciej przyniosła ona zadowalające profity?

Po pierwsze – jak najwęższa specjalizacja

Wybór dziedziny, w której jesteśmy wyjątkowo skuteczni to niezbędny krok na drodze rozwoju jednoosobowej firmy. Przy planowaniu tego typu przedsięwzięcia nie ma miejsca na zastanawianie się, która branża zwykle przynosi największy profit. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, nawet jeśli byłoby to w naszym mniemaniu najbardziej dochodowe zajęcie na świecie, nikt nie zechce skorzystać z naszych usług.

Wybierając wąską dziedzinę specjalizacji jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie możliwie mało zagospodarowaną przez pozostałych przedsiębiorców przestrzeń rynkową i udoskonalić ją korzystając z ustalonych wcześniej strategii. Zapewniając swoim odbiorcom unikatowy produkt wysokiej jakości nie będziemy musieli zaniżać ceny swoich usług w celu zdobycia pierwszych klientów. Nasza marka stworzona zostanie w oparciu o jedyne w swoim rodzaju rozwiązania, poparte naszymi dotychczasowymi doświadczeniami w danej dziedzinie.

Formalności w firmie jednoosobowej – na czym polegają?

Wielu aspirujących przedsiębiorców odsuwa w czasie moment zarejestrowania działalności z obawy przed stertami druków do wypisania oraz niezliczonymi rubryczkami wypełnionymi tajemniczymi ciągami cyfr. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości wszystkie złożone rachunki, takie jak obliczanie podatku dochodowego czy należnej składki ZUS będzie wykonywało nasze biuro rachunkowe. 

Takie usługi kosztują około 200 zł miesięcznie i zdejmują z nas jako przedsiębiorców obowiązek dokonywania comiesięcznych wyliczeń podatkowych, składania sprawozdań do urzędów czy wykonywania innych nieprzyjaźnie brzmiących operacji. Całą resztę zrobi za nas automatyczny system elektronicznego ewidencjonowania działalności gospodarczej.

Dzięki tym udogodnieniom jedyną formalnością, jakiej przyjdzie nam dokonywać będzie wystawianie faktur. Związane z nimi obliczenia sprowadzają się jednak w najprostszej formie jedynie do prostego mnożenia, które wykonamy w przeciągu kilku sekund przy pomocy dowolnego kalkulatora.

Rozwój firmy jednoosobowej w praktyce

Jedynym, czym będziemy musieli się zająć jako przedsiębiorcy jest zatem jak najlepsze świadczenie wybranych usług. Na początku działalności nie ma najmniejszej potrzeby przejmować się sporządzaniem skomplikowanych statystyk czy stosowaniem specjalistycznych narzędzi rozwoju firmy. Tego typu dodatki przydadzą nam się dopiero w późniejszym etapie rozwoju przedsiębiorstwa – kiedy profity pozwolą nam na zatrudnienie pracowników oraz stopniową ekspansję firmy.

Zanim jednak to nastąpi, będziemy koncentrować się na zapewnieniu naszym odbiorcom jak najwyższej jakości ściśle sprecyzowanych usług z zastosowaniem udogodnień i benefitów, które wyróżnią nas na tle konkurencji. Stosując się tylko do tej jednej, prostej zasady zdobędziemy pierwszych stałych odbiorców naszych usług, którzy opowiadając o nas w swoim otoczeniu zapoczątkują harmonijny rozwój naszego biznesu.