W Polsce możliwe są różne formy prowadzenia działalności gospodarczej, a jedną z nich jest spółka z o.o. Kiedy spółka z o.o. zamiast działalności jednoosobowej to dobry wybór? Poznaj 3 momenty, w których warto pomyśleć o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę.

1. Spółka z o.o. zamiast działalności gdy ryzyko finansowe jest coraz większe

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiadasz za zobowiązania całym swoim majątkiem. Gdy firma zaczyna się rozrastać, a Ty operujesz coraz większymi kwotami, warto pomyśleć o ograniczeniu swojej odpowiedzialności i zminimalizowaniu ryzyka finansowego. Spółka z o.o. zamiast działalności świetnie się w tym celu sprawdza, bo:

  • Spółka z o.o. odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem
  • Członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki tylko w niektórych sytuacjach – gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna

Jednocześnie członkowie zarządu spółki nie muszą odpowiadać za jej zobowiązania. Wystarczy, że wykażą, iż w określonym przepisami momencie zgłosili wniosek np. o ogłoszenie jej upadłości.

Spółka z o.o. zamiast działalności to rozwiązanie praktyczne – w ten sposób możesz zabezpieczyć swój osobisty majątek. Jest to szczególnie istotne, gdy w planach masz ryzykowne posunięcia biznesowe, które mogą przynieść zysk – ale mogą też wiązać się z dużą stratą.

2. Spółka z o.o. zamiast działalności gdy w planach jest ekspansja

Masz świetny produkt, który chciałbyś oferować również poza granicami Polski? To dobry moment, aby pomyśleć o przekształceniu prowadzonej firmy w spółkę z o.o. Spółka z o.o. zamiast działalności to:

  • Możliwość pokazania potencjalnym kontrahentom, że jesteś rzetelnym przedsiębiorcą – spółki są bardziej transparentne, bo prowadzą księgi handlowe
  • Szansa na pozyskanie kapitału na dalszy rozwój – ta forma prowadzenia działalności sprawdza się, gdy chcesz zdobyć inwestorów

Ekspansja na zagraniczne rynki często wiąże się z inwestycjami i formalnościami. Większość firm oferujących wsparcie w tym zakresie ma doświadczenie w obsłudze spółek. To kolejny powód, dla którego spółka z o.o. zamiast działalności może być lepszym rozwiązaniem – możesz zyskać kompleksowe wsparcie prawne i otoczyć się osobami, które będą wiedzieć, jak niskim kosztem zacząć działalność za granicą kraju.

3. Spółka z o.o. zamiast działalności gdy planujesz sprzedać stworzony biznes

Prowadzisz firmę już od długiego czasu i masz inne biznesowe pomysły, które chciałbyś wprowadzić w życie? W tej sytuacji zamknięcie prowadzonej działalności – gdy ma ona rozpoznawalną markę i wypracowuje zyski – nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Spółka z o.o. zamiast działalności pozwoli Ci:

  • Sprzedać firmę, a precyzując posiadane w niej udziały – otrzymasz dodatkowe środki, które będziesz mógł wykorzystać do rozpoczęcia nowego przedsięwzięcia o charakterze biznesowym
  • Pozostać w dalszym ciągu częścią firmy, ale niekoniecznie aktywną – reprezentacją i prowadzeniem spraw spółki z o.o. zajmuje się zarząd, w którym mogą znaleźć się Twoi najbardziej zaufani współpracownicy

Bez względu na opcję, na którą się zdecydujesz, spółka z o.o. zamiast działalności umożliwi Ci czerpanie zysków ze stworzonego biznesu.