Świetny pomysł i umiejętność jego realizacji może co prawda przybliżyć przedsiębiorcę do sukcesu w biznesie, ale w wielu przypadkach decydującym czynnikiem jest zaplecze finansowe. Mowa tutaj szczególnie o kapitale na start, dzięki któremu firma będzie mogła funkcjonować i się rozwijać. Na szczęście, w obecnych czasach pojawia się coraz więcej możliwych źródeł finansowania przedsięwzięć gospodarczych. Pomoc w założeniu działalności gospodarczej - o tym rozmawiamy w artykule.
Pomoc przy założeniu działalności gospodarczej - skąd wziąć środki finansowe?
Sama rejestracja działalności gospodarczej w Polsce jest bezpłatna, ale na dalszym etapie konieczne jest już zapewnienie płynności finansowej. Bez niej trudno jest bowiem myśleć o tak podstawowych kwestiach jak choćby wynajem biura, jego wyposażenie czy zatrudnienie pracowników. Gdzie szukać więc wsparcia? Sprawdźmy to!
Dofinansowanie na start działalności gospodarczej
Od wielu już lat pomoc w założeniu działalności gospodarczej oferuje państwo. Wiele środków trafia do początkujących przedsiębiorców również w ramach projektów unijnych. Podstawowym narzędziem wsparcia są dotacje na założenie firmy z Powiatowych Urzędów Pracy (Funduszu Pracy). Z opcji tej mogą skorzystać zarejestrowane osoby bezrobotne, które w ciągu ostatniego roku nie prowadziły działalności gospodarczej oraz nie otrzymały wcześniej tego rodzaju pomocy. Wysokość dotacji wynosi z reguły od 15 000 do nawet 25 000 zł. Świetnym rozwiązaniem jest ponadto dofinansowanie z Unii Europejskiej, w przypadku którego można otrzymać jednorazowo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz tzw. wsparcie pomostowe na pokrycie bieżących wydatków, w tym składek ZUS itd. Wartym uwagi jest też Program Rozwoju Obszarów Wiejskich skierowany do przedsiębiorców z małych miast oraz wsi.
Pieniądze na firmę - finansowanie zewnętrzne
Z roku na rok rośnie zainteresowanie finansowaniem działalności biznesowej przez podmioty prywatne. Coraz więcej początkujących przedsiębiorców decyduje się na sięgnięcie po pomoc do tzw. aniołów biznesu, czyli inwestorów, którzy w zamian za część udziałów zainwestują w dany projekt. Na podobnych zasadach funkcjonują również fundusze Venture Capital. O wiele mniejsze ryzyko utraty wpływu na kierunek rozwoju firmy osiąga się natomiast znajdując wspólnika, który wniesie odpowiedni wkład materialny (pieniądze) lub niematerialny (praca). Jeśli jednak ktoś posiada świetny pomysł i z jednej strony chce zdobyć pieniądze na jego realizację, a z drugiej - zachować niezależność, może skorzystać z tzw. crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego.
Kredyty i pożyczki firmowe
Jeśli wszelkie sposoby zawodzą lub finansowanie z innych źródeł jest zbyt niskie, jedną z możliwości staje się kredyt. Wiele banków oferuje jednak obecnie początkującym przedsiębiorcom niewielkie kwoty, które mogą wynosić maksymalnie - w zależności od poziomu zdolności kredytowej - kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. O wiele wyższe wsparcie można otrzymać np. z pożyczkowych programów rządowych, w tym w ramach projektu “Pierwszy biznes - wsparcie na start”, który jest skierowany do absolwentów szkół średnich i wyższych oraz do studentów ostatniego roku. Maksymalna kwota pożyczki wynosi blisko 80 000 zł, a okres spłaty to nawet 7 lat.