Firma transportowa to doskonały pomysł na biznes, o ile odpowiednio zaplanujemy strategię rozwoju przedsiębiorstwa, i zachęcamy klientów do skorzystania z naszych usług. Jednak jeszcze przed startem biznesu musimy poczynić pewne formalności, bez których firma transportowa nie może ruszyć. Jak założyć firmę transportową krok po kroku?

Firma transportowa - zakres działalności

Pod pojęciem firma transportowa mieści się bardzo szeroki zakres usług, obejmujących nie tylko przewóz osób, ale również działalność w branży przysyłania towaru i przesyłek z miejsca na miejsce. W ramach podstawowej aktywności firm transportowych wyróżnić możemy przechowywanie, załadunek, przepakowanie towarów, transport, a także rozładunek tychże towarów. 

Firma transportowa, która skupia się na transporcie przesyłek, podlega ścisłym regulacjom prawa przewozowego, nie tylko w aspekcie wymaganych kompetencji i formalności, ale również odpowiedzialności za bezpieczeństwo towarów. Czy założenie firmy transportowej to dobry pomysł? Jak najbardziej, biorąc pod uwagę fakt, jak wielki obecnie popyt na usługi przewozowe zauważamy zarówno wśród klientów firmowych, ale i klientów indywidualnych. Od pomysłu do realizacji firmy transportowej długa droga, zatem sprawdźmy, jak firma transportowa krok po kroku powinna być zakładana. 

Specjalistyczne wymogi - certyfikat kompetencji i licencja na wykonywanie zawodu

Zacznijmy od wymogów branżowych, które upoważniają przedsiębiorcę do założenia firmy transportowej. Na początku certyfikat kompetencji zawodowych. To dokument, który potwierdza nasze kompetencje w zakresie wykonywania transportu drogowego. W firmie przynajmniej jedna osoba musi posiadać taki certyfikat, dlatego, jeśli planujemy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, to na nas spoczywa obowiązek uzyskania go. W jaki sposób? Certyfikat kompetencji zawodowych uzyskuje się w drodze zdania egzaminu państwowego. Egzamin oraz wydanie certyfikatu to koszt 800 złotych.

Drugi wymóg to licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przewozu rzeczy. Licencja to dokument, który przyznawany jest przedsiębiorcom, którzy uzyskali już certyfikat kompetencji zawodowych, mogą oświadczyć o swojej dobrej reputacji, a także którzy nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Koszt licencji to od 800 do 1000 złotych, w zależności od okresu jej ważności. 

Inne formalności związane z założeniem firmy transportowej

Dwa, wcześniej wspomniane wymogi to tak naprawde najważniejsze formalności branżowe, o które musimy zadbać, planując rozpoczęcie działalności gospodarczej. W kolejnych krokach musimy zastanowić się nad innymi formalnościami, związanymi stricte z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na samym początku forma prawna firmy oraz kody PKD. Firma może być prowadzona na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, jeśli planujemy działać z partnerem. To tak naprawdę dwie najczęściej wybierane formy. Przy składaniu wniosku o założenie firmy musimy również podać odpowiednie kody PKD - kody, które określają zakres działalności naszego przedsiębiorstwa.

W kolejnych krokach powinniśmy zastanowić się nad formą opodatkowania biznesu i sposobem zarządzania księgami rachunkowymi. Dla wielu przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem jest wybór opodatkowania na zasadach ogólnych, chyba że przewidujemy dochód większy niż 85 528 złotych w skali roku - wtedy zastanówmy się nad podatkiem liniowym, wynoszącym zawsze 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Księgowość to z kolei dość rozbudowany zakres prowadzenia działalności. Jeśli więc nie mamy odpowiedniego doświadczenia czy wiedzy z zakresu księgowości, lepiej jest zwrócić się do biura rachunkowego, zlecając im sprawowanie pieczy nad finansami.