W Twojej głowie pojawił się pomysł na firmę, ale nie wiesz, jak sprawdzić, czy znajdzie klientów? Przeczytaj, co musisz wiedzieć, zanim zostaniesz przedsiębiorcą. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy planowany przedmiot działalności wypełni niszę na rynku.

Po pierwsze, poznaj swoją przyszłą konkurencję i zbadaj rynek

Planowania działalności gospodarczej nie warto zaczynać od gdybania. Jeżeli w Twojej głowie rodzi się myśl: „Gdybyś chciał założyć firmę, której przedmiot działalności jest zgodny z Twoją ścieżką zawodową, to…”, zahamuj ją jak najszybciej. Po prostu zacznij działać!

Na pewno wiesz już, czym będzie zajmowała się Twoja firma, dlatego najlepiej od razu zacznij od znalezienia planowanego profilu działalności na liście kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Określenie tych kodów ułatwi także odszukanie bezpośredniej konkurencji, od której możesz się wiele nauczyć. Spójrz, co oferuje swoich klientom i czym się wyróżnia. Pod uwagę weź nie tylko samą listę produktów czy usług, lecz także lokalizację firmy, sposób komunikowania się z klientami (np. w mediach społecznościowych) czy zawartość strony internetowej. Wszystko staraj się robić jednak lepiej i zawsze dodawaj wartości dla klienta, które zapadną mu w pamięć i staną się w jego oczach charakterystyczne dla Twojej firmy.

Zbadaj rynek. Sprawdź, jak rozwijały się firmy o podobnych do planowanego przez Ciebie profilu działalności. Ważne kwestie, z którymi na początku boryka się każde przedsiębiorstwo, to:

  1. Czas potrzebny na zauważenie przez klientów oraz
  2. Określenie ceny towarów i/lub usług, która będzie złotym środkiem pomiędzy kosztami poniesionymi przez firmę i marżą za towar/planowanym zyskiem za usługę a ceną akceptowalną przez klienta.

Zarówno poznanie konkurencji, jak i zbadanie rynku zbytu pozwoli Ci upewnić się, czy wcześniej prawidłowo określiłeś grupę docelową. Warto także samodzielnie prowadzić testy i badania, np. obok miejsca, w którym planujesz otworzyć burgerownię, dobrze zapytać przechodniów o lunchowe przyzwyczajenia. Możesz także poszukać raportów, badań i innych ogólnodostępnych analiz, w których znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Po drugie, pomyśl, jak dotrzesz do klientów

Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Skoro wiesz już, jaka jest Twoja grupa docelowa, pomyśl, jak najłatwiej będzie Ci do niej dotrzeć. Najpierw musisz dobrze przemyśleć, jaka dokładnie będzie Twoja oferta dla klienta. Musi wyróżniać się na rynku, ale jednocześnie mieć zbyt.

Możesz pozwolić wąskiemu gronu na przetestowanie produktów i zastosować limit wyjątkowych ofert. Jeżeli chcesz otworzyć burgerownię, zachęć przyszłych klientów setką pierwszych zaserwowanych burgerów w niewielkiej cenie, np. 5 zł. Zyskasz nie tylko testerów dań, którzy opowiedzą innym o swoich doświadczeniach, lecz także skusisz promocją na pewno więcej niż 100 osób.

Co do formy reklamy, wybierz tę, która trafi do Twojej grupy docelowej. Ulotka, billboard, wpisy w mediach społecznościowych, a może spoty w radio? Określ, która da najlepszy rezultat.

Po trzecie, poznaj ryzyko prowadzenia działalności

Zakładając firmę, weź pod uwagę możliwie niepowodzenia. Skrupulatnie oblicz koszty sprzedaży towarów i/lub usług, a także prowadzenia działalności. Weź pod uwagę podatki, a w przypadku prowadzenia firmy – także składki ZUS i pensje pracowników. Pomyśl o wyposażeniu i utrzymaniu siedziby firmy, z którymi związane są m.in. koszty zakupu i montażu mebli czy sprzętu restauracyjnego, a także opłaty za media i czynsz. Weź pod uwagę wydatki związane z reklamą, księgowością czy przygotowaniem strony internetowej. Pamiętaj, że okres rozwoju firmy może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego przygotuj na ewentualny całkowity brak zysków w tym okresie. Powodzenia!