Masz świetny pomysł na własny biznes i przygotowałeś biznesplan – teraz czas na kolejny krok, czyli założenie jednoosobowej działalność gospodarczej. Dowiedz się, jak założyć firmę jednoosobową. Podpowiadamy też, z jakimi wiąże się to kosztami.

Firma jednoosobowa a działalność nierejestrowa

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie założyć firmę jednoosobową, to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nie musisz tego robić od razu. Od pewnego czasu przepisy zezwalają na prowadzenie tzw. działalności na próbę. Aby prowadzić taką firmę, musisz jednak spełnić określone warunki:

  • Twoje dochody z działalności nie mogą przekroczyć 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w 2021 r. nie możesz zarobić miesięcznie więcej niż 1400 zł.
  • Przez ostatnie 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej. Działalność zawieszona przez ten okres lub prowadzona poza granicami kraju nie jest uwzględniana.
  • Nie planujesz sprzedaży alkoholu, dystrybucji paliw czy prowadzenia firmy ochroniarskiej – działalność nierejestrowa nie może być działalnością wymagającą koncesji czy zezwoleń.

Gdzie założyć firmę jednoosobową – tzw. firmę na próbę? Nie musisz zgłaszać działalności nierejestrowej w żadnym urzędzie, obowiązywać będzie Cię jednak prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.

Gdzie założyć firmę jednoosobową – krok po kroku

Jeżeli firma na próbę to dla Ciebie za mało, bo chcesz intensywnie rozwijać sprzedaż lub poszerzać świadczone usługi, pozostaje założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Gdzie założyć firmę jednoosobową? Musisz uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz to zrobić na 3 sposoby.

Gdzie założyć firmę jednoosobową – online

Firmę możesz założyć samodzielnie, korzystając ze strony internetowej Biznes.gov.pl. Przez proces zakładania działalności gospodarczej przeprowadzi Cię kreator – wystarczy odpowiedzieć na pytania. Dotyczą one choćby:

  • Twoich danych osobowych i adresowych jako przyszłego przedsiębiorcy
  • Nazwy działalności gospodarczej
  • Kodów PKD
  • Daty rozpoczęcia prowadzenia działalności
  • Informacji niezbędnych do ustalenia obowiązku ubezpieczenia

Możesz też przejść na stronę internetową CEIDG i tam wypełnić formularz CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do CEIDG.

Gdzie założyć firmę jednoosobową – w urzędzie

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie założyć firmę jednoosobową i nie chcesz tego robić online, to skorzystaj z możliwości złożenia wspomnianego wniosku CEIDG-1 w urzędzie. Wniosek możesz dostarczyć do dowolnego urzędu miasta lub gminy.

W tym celu należy wypełnić wniosek CEIDG-1 na stronie internetowej CEIDG, następnie go wydrukować i przynieść do urzędu. Możesz też skorzystać z dostępnych w urzędzie formularzy.

Gdzie założyć firmę jednoosobową – pocztą

Wniosku CEIDG-1 do urzędu miasta lub gminy nie musisz dostarczać osobiście – możesz go przesłać, korzystając z usług operatora pocztowego. To jednak najmniej wygodny sposób, bo co do zasady Twój podpis powinien być potwierdzony przez notariusza.

Po wpłynięciu wniosku do urzędu zostanie on sprawdzony, a Twoja firma zostanie uwidoczniona w CEIDG.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej firmy?

Jeżeli już wiesz, gdzie założyć firmę jednoosobową, to pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Czy za wniosek do CEIDG trzeba płacić? Nie – jego złożenie jest bezpłatne. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z opłatą. Koszty mogą się jednak pojawić, gdy chcesz być podatnikiem VAT. Ile zapłacisz?

Choć złożenie druku zgłoszeniowego VAT-R nie jest obarczone opłatą, to pojawi się ona, jeżeli będziesz chciał uzyskać potwierdzenie rejestracji do VAT. Zapłacisz wówczas 170 zł.