W efekcie pandemii koronawirusa w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój polskiego i światowego rynku handlu internetowego (branża e-commerce). Rozwój branży wynika przede wszystkim ze zmiany dotychczasowych preferencji zakupowych przez konsumentów. Z drugiej strony, należy się zastanowić, czy taki stan rzeczy oznacza, że założenie sklepu internetowego to gwarantowana szansa na sukces biznesowy.

Opłacalność sklepu internetowego — od czego zależy osiągnięcie sukcesu rynkowego?

Wbrew pozorom, prowadzenie sklepu internetowego stanowi wymagające wyzwanie. Jest tak niezależnie od tego, czy chodzi o sklep działający w oparciu o własny magazyn, czy też mamy do czynienia ze podmiotem funkcjonującym w modelu dropshipping (e-sklep jest wówczas swego rodzaju pośrednikiem między centrum dystrybucyjnym a ostatecznym odbiorcą towaru).

Podczas analizy opłacalności sklepu internetowego należy wziąć pod uwagę między innymi następujące aspekty:

  • sezonowość,
  • silna konkurencja w branży,
  • konieczność prowadzenia kampanii marketingowej z użyciem płatnych narzędzi online.

Sezonowość, czyli dobra passa nie musi trwać wiecznie

Jeśli decydujesz się na prowadzenie sklepu e-commerce, musisz mieć na uwadze cykl koniunkturalny. Otóż wynikający z rozwoju pandemii koronawirusa trend sprzyjający branży e-commerce może ulec odwróceniu w ciągu kilku następnych lat.

Podobnie może stać się z modą na robienie zakupów w internecie na rzecz wizyt w placówkach stacjonarnych. Oczywiście, istnieją też ważne argumenty przemawiające za wyborem takiego sposobu na prowadzenie biznesu. Wszystko bowiem wskazuje na to, że następne pokolenia będą coraz bardziej zgłębiać się w życie wirtualne, a przecież sklepy online są nieodłącznym elementem życia w sieci.

Silna konkurencja w branży

Mówiąc „handel internetowy”, jedną z pierwszych myśli, jaka przychodzi nam na myśl, jest działalność Allegro, czyli największego krajowego sprzedawcy internetowego. Jest tak mimo upływu lat, a przecież nie wolno zapominać, że branża e-commerce w Polsce — zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2021 roku przez Bisnode A Dun & Bradstreet Company — obejmuje nieco ponad czterdzieści tysięcy różnych podmiotów. Liczba ta uległa znacznemu zwiększeniu w porównaniu z latami poprzednimi.

Zatem, decydując się na prowadzenie sklepu internetowego, należy liczyć się z konkurencją ze strony podmiotów większych, bardziej doświadczonych oraz cieszących się uznaniem klientów.

Konieczność używania płatnych narzędzi marketingu internetowego

Punkt ten jest powiązany z opisanym wyżej zagadnieniem. Aby móc wyróżnić się spośród licznego grona rywali, konieczne jest wykorzystywanie takich płatnych narzędzi jak między innymi:

  • Google Ads, czyli płatne reklamy,
  • SEO, tzn. pozycjonowanie treści zamieszczonych na stronach internetowych pod kątem algorytmów wyszukiwarek. Działania SEO można prowadzić w oparciu o tworzenie wartościowych treści (content marketing), wpisów zawierających słowa kluczowe itd. Nawet jeśli sami zdecydujemy się na tworzenie contentu, rezygnując z usług copywriterskich (profesjonalny copywriting to dość droga usługa), to musimy poświęcić czas na tworzenie angażujących treści. A przecież w biznesie czas to pieniądz.