Content marketing to jedno z najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie bardzo skutecznych narzędzi marketingu internetowego. Pozornie może wydawać się, że tworzenie wartościowych treści w formie bloga nie powinno sprawiać żadnych trudności. W rzeczywistości jednak podczas realizowania działań charakterystycznych dla content marketingu powinno się działać rozważnie – w przeciwnym wypadku kampania promocyjna okaże się nieskuteczna. Jakich działań należy unikać?

Czym jest content marketing i czego warto unikać podczas jego tworzenia?

W pewnym uproszczeniu, content marketing (ang. marketing treści) to budowanie rozpoznawalności marki poprzez docieranie do odbiorcy za pomocą merytorycznych, wartościowych treści. Treści te powinny być związane z rodzajem działalności danego przedsiębiorstwa. Przykładowo, kancelaria podatkowa może realizować content marketing poprzez regularne publikowanie aktualności dotyczących zmian w zakresie prawa podatkowego.

 

Content marketing nie jest prosty w realizacji. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, należy unikać takich błędów jak między innymi:

  • opieranie się wyłącznie na tekstach blogowych,
  • zbyt reklamowy charakter treści,
  • brak regularności.

Opieranie się wyłącznie na tekstach blogowych

Wbrew obiegowym opiniom, content marketing to nie tylko wpisy blogowe. Marketing treści może przybrać także formę:

  • infografik,
  • materiałów wideo (np. kilkunastominutowe filmy, w których podczas wywiadu ze specjalistą z firmy-reklamodawcy wyjaśnia się dane zagadnienie),
  • poradników w postaci e-booka,
  • podcastów.

Niejednokrotnie zdarza się, że powyższe działania budują profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa znacznie skuteczniej, niż ma to miejsce w przypadku kolejnych wpisów blogowych. Są one postrzegane jako bardziej profesjonalne w porównaniu z tekstem. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie różnych form marketingu treści.

Zbyt reklamowy charakter treści

W odróżnieniu od copywritingu, content marketing nie opiera się na nachalnym reklamowaniu danej marki lub produktu. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest poświęcenie wpisu danemu zagadnieniu (np. aktualnościom w branży). Wzmianka na temat przedsiębiorstwa może pojawić się np. na końcu wpisu, przy czym powinna ona dobrze wpisywać się w całość przekazu.

Regularność jest kluczowa

Last but not least, warto zadbać także o regularność w dodawaniu nowych treści. Bardzo często spotykany błąd w tym zakresie to publikowanie wielu wpisów w początkowym okresie realizacji kampanii marketingowej (jest to tzw. słomiany zapał). Następnie, przez następnych kilka tygodni lub nawet miesięcy na blogu firmowym nie dodaje się żadnych nowych wpisów. Nie ma nic dziwnego w tym, że dotychczasowi czytelnicy bloga, widząc brak nowych treści, rezygnują ze śledzenia danej strony internetowej.

Znacznie lepszym sposobem jest przygotowanie zapasu tekstów, a następnie regularnie umieszczanie ich na blogu np. w cotygodniowych odstępach. Zwiększa się wówczas szansa, że czytelnicy, widząc regularne wpisy, zaczną śledzić bloga.