Choć w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się książki w formie elektronicznej (e-booki), nie oznacza to jeszcze, że prowadzenie tradycyjnej księgarni jest działaniem skazanym na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie — nawet w dobie postępującej komputeryzacji biznes oparty na sprzedaży papierowych książek może być opłacalny. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby działalność gospodarcza prowadzona w tym segmencie rynku była rentowna. Jak założyć księgarnię?

Założenie księgarni — aspekty formalne

Jeśli chodzi o formę organizacyjno-prawną przedsiębiorstwa księgarskiego, to mamy do wyboru szerokie spektrum, od jednoosobowej działalności gospodarczej począwszy aż po spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę jawną. Podczas wyboru należy brać pod uwagę takie czynniki jak kwestia opodatkowania czy odpowiedzialności za powstałe zobowiązania.

Podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do innych branż, tworzenie księgarni odbywa się poprzez wypełnienie druku CEIDG-1 bądź rejestrację nowego podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Prowadzenie księgarni — sprawny marketing to podstawa

Tak jak w przypadku każdej innej branży, także w tym przypadku konieczne jest zachęcenie do siebie klientów. Bez tego elementu upadnie niemal każdy biznes. Nie inaczej jest w przypadku księgarni. Aby tego uniknąć, należy podjąć odpowiednie działania już na początku przygody biznesowej.

Podstawą w XXI wieku jest marketing prowadzony z użyciem internetowych kanałów. Promocja na Facebooku czy lokalnych stronach internetowych to podstawa, by rynek dowiedział się o nowej księgarni.

W przypadku księgarni warto jednak zadbać także o inne formy promocji. Dobrym pomysłem będzie bez wątpienia regularny udział w targach książek organizowanych na terenie miasta oraz uczestnictwo podczas spotkań literackich aranżowanych przez miejskie biblioteki publiczne. Działania tego typu nie przyniosą wprawdzie natychmiastowego, spektakularnego sukcesu, ale pomagają w budowie pozytywnego wizerunku księgarni jako miejsca, które troszczy się o kulturę i poziom czytelnictwa.

Last but not least, ważnym elementem podczas zakładania księgarni jest odpowiedni wystrój. Powinien być on klimatyczny i dostosowany zarówno do młodych czytelników, jak i tych starszych, bardziej konserwatywnych miłośników literatury. Wygodne fotele czy karafka z wodą to proste udogodnienia, które klienci bez wątpienia docenią.

Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie oferty tradycyjnej o książki elektroniczne. Taki ruch pozwoli na zwiększenie sprzedaży i zdobycie nowych nabywców.

Założenie własnej księgarni a nakłady finansowe

Prowadzenie księgarni jest trudnym zadaniem, a sytuacji nie ułatwia fakt, że aby osiągnąć cel, należy ponieść niemałe nakłady finansowe. Główna pozycja w rachunku kosztów księgarni to najczęściej czynsz za lokal oraz magazyn na książki. Z drugiej strony, w przypadku poszerzenia oferty o działalność sklepu internetowego właściciel księgarni uzyska dostęp do szerokiego grona klientów z całego kraju.

Czy warto otworzyć własną księgarnię? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź powinna być uzależniona od analizy własnych możliwości i oczekiwań, a także prognoz finansowych przygotowanych w ramach sporządzanego biznesplanu. Jedno jest pewne: prowadzenie księgarni to bez wątpienia niepowtarzalna przygoda.