Niejednokrotnie w sieci możemy się spotkać z nazwą VPN. Co dokładnie ona oznacza?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna, innymi słowy jest to taka sieć, która udaje w sieci publicznej - prywatną. Korzystanie z niej zapewnia nam większą prywatność w sieci, chroniąc i szyfrując nasz ruch internetowy. 

Co daje nam korzystanie z sieci VPN?

Korzystanie z VPN daje nam dużo korzyści. Przede wszystkim ukrywa nasz adres IP oraz szyfruje cały ruch internetowy, dzięki czemu możemy czuć się bardziej bezpieczni podczas przeglądania stron internetowych. VPN pozwala nam również poszerzyć dostęp do różnych materiałów elektronicznych, ponieważ pozwala ominąć niektóre restrykcje. Prywatność sieci w przypadku VPN jest, zgodnie z wyjaśnieniem ExpressVPN, zapewniona przez szyfrowanie połączenia i utworzenie specjalnego wirtualnego „tunelu” w Internecie. Do wad tej technologii należy zaliczyć częste spowalnianie połączenia oraz fakt, że dostępne aplikacje VPN mają wbudowane ograniczenia transferu danych – zazwyczaj pobierane po wykupieniu abonamentu.

Dodatkowo, VPN chroni nas również przed możliwymi atakami hakerskimi, kiedy korzystamy z sieci publicznych, na przykład w parkach, restauracjach, hotelach czy lotniskach, które niejednokrotnie nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń dla ochrony użytkownika.

Dzięki VPN możemy uniknąć ujawniania naszych danych, które mogłyby wypłynąć do internetu, gdzie mogłyby zostać na przykład sprzedane cyberprzestępcom. 

VPN w domu - czy warto?

Czy korzystając w domu z naszej sieci lokalnej potrzebujemy VPN? Zdecydowanie dobrze jest zabezpieczać się również w naszych domowych sieciach. Nie ma znaczenia czy korzystamy z sieci publicznych, czy też z naszych lokalnych, które są trochę lepiej zabezpieczone. Trzeba zawsze dbać o bezpieczeństwo w sieci - tylko tak zminimalizujemy potencjalne ataki hakerów oraz ewentualne upublicznienie naszych danych w Internecie.