- W grę wchodzą tutaj dwa czynniki, z których każdy pociąga firmy w innym kierunku
- Zagrożenie bezpieczeństwa 1: Czynnik ludzki, najsłabsze ogniwo
- Zagrożenie bezpieczeństwa 2: Wprowadź własne zasady dotyczące urządzeń
- Zagrożenie bezpieczeństwa 3: Opóźnianie lub opóźnianie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa IT
- Zagrożenie bezpieczeństwa 4: Słabe zdalne bezpieczeństwo
- Zagrożenie bezpieczeństwa 5: Przestarzałe systemy, oprogramowanie i rozwiązania
Wiele firm zgodzi się, że jednym z ich kluczowych wyzwań jest to, że cyberataki oraz inne rodzaje incydentów związanych z bezpieczeństwem są dla nich ciągłym problemem. Wystarczy, że przeczytasz codzienne wiadomości, a usłyszysz o kolejnej organizacji ogłaszającej naruszenie bezpieczeństwa. Pomimo świadomości zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, wiele firm pozostaje podatnych na zagrożenia niezależnie od ich wielkości, zasobów IT i branży.
W grę wchodzą tutaj dwa czynniki, z których każdy pociąga firmy w innym kierunku
- Cyberprzestępcy, którzy nieustannie pracują nad tym, aby być szybszym i lepszym w naruszaniu systemów bezpieczeństwa.
- Sama firma często ma problemy z nadążaniem za wymaganiami i zmianami w zakresie bezpieczeństwa.
Luki w zabezpieczeniach mogą zagrozić zarówno stabilności, jak i przyszłemu rozwojowi Twojej firmy. Czy wiesz, jakie są największe zagrożenia bezpieczeństwa w Twojej firmie? Dowiedz się więcej o potencjalnych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa, które mogą narazić Twoją firmę na ataki cyberprzestępców.
Zagrożenie bezpieczeństwa 1: Czynnik ludzki, najsłabsze ogniwo
Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT nie zawsze jest zagrożenie technologiczne. Jest nim czynnik ludzki. Osoby, które pracują w Twojej firmie, odgrywają ważną rolę w sile zabezpieczeń informatycznych Twojej organizacji. Wiele firm nie chce mieć wizerunku, że kontroluje pracowników, ani dostępu, jaki mają. Ale w niektórych przypadkach może to być błąd. Cyberprzestępcy agresywnie szukają sposobów na ominięcie systemów bezpieczeństwa. Nie ma powodu, dla którego Twoja firma nie miałaby zająć równie agresywnej postawy w celu ochrony przed cyberatakami.
Nadużywanie przywilejów jest jednym z głównych sprawców wycieków i naruszeń danych. Należy pamiętać o tym, jak ustawiane i monitorowane są poziomy dostępu pracowników.
Powinna istnieć solidna polityka cyberbezpieczeństwa wraz z listą kontrolną zgodności, aby Twoi pracownicy byli świadomi, czego się od nich oczekuje. Ochrona wrażliwych danych Twojej organizacji ma kluczowe znaczenie. Powinieneś patrzeć pod każdym kątem, aby lokalizować i łagodzić potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa.
Zagrożenie bezpieczeństwa 2: Wprowadź własne zasady dotyczące urządzeń
Jeśli Twoja firma przyjęła politykę przynoszenia własnego urządzenia (BYOD), może to również otworzyć drzwi cyberprzestępcom. Z pewnością może to zapewnić Twoim pracownikom bardziej elastyczne warunki pracy, ale możesz nie brać pod uwagę zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.
Upewnij się więc, że stosujesz rygorystyczne zasady, które pomogą chronić Twoją organizację przed ryzykiem.
Zagrożenie bezpieczeństwa 3: Opóźnianie lub opóźnianie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa IT
Każdy pracownik Twojej organizacji powinien zostać przeszkolony i mieć świadomość potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, z jakimi boryka się firma. Zagrożenia dla bezpieczeństwa stale ewoluują, podobnie jak programy szkoleniowe i uświadamiające. Czynnik ludzki może być poważną słabością Twojej firmy, ale może też być mocną stroną bezpieczeństwa IT, gdy poinformujesz pracowników w odpowiednim czasie i będziesz stawiać konkretne wymagania.
Zarezerwuj więc czas na edukowanie członków swojej organizacji, zaczynając od zespołu IT. Nowe zagrożenia pojawiają się nieustannie, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojej firmy.
Zagrożenie bezpieczeństwa 4: Słabe zdalne bezpieczeństwo
Praca zdalna oferuje szereg korzyści zarówno dla firm, jak i pracowników. Zwłaszcza gdy mierzymy się z globalną pandemią i rosnącym zapotrzebowaniem na elastyczność i łączność. Urządzenia używane przez pracowników do uzyskiwania dostępu do systemów wewnętrznych muszą mieć zainstalowane niezawodne rozwiązania zabezpieczające, takie jak usługi VPN. Jeśli tego nie zrobią, mogą stanowić zagrożenie dla całego przedsiębiorstwa. Dobrym przykładem usługi VPN jest Surfshark. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na surfshark.com/pl/.
Należy odradzać korzystanie z urządzeń poza firmami. Twój pracownik może rozumieć ustalone przez Ciebie zasady, ale jego małżonek lub dzieci niekoniecznie. Wystarczy jedna wpadka, aby ujawnić lukę. Przesyłanie plików między autoryzowanymi i nieautoryzowanymi urządzeniami, pobieranie plików z nieznanego źródła lub oszustwa związane z wyłudzaniem informacji mogą narazić pracownika, jego urządzenie i całą organizację na ryzyko.
Zagrożenie bezpieczeństwa 5: Przestarzałe systemy, oprogramowanie i rozwiązania
Rozważenie aktualizacji systemów i oprogramowania z pewnością może być kosztowną sprawą. Ważne jest również, aby pamiętać, że chociaż istnieją łatki i inne tymczasowe poprawki, starsze systemy mają zwykle większe ryzyko podatności niż nowsze systemy, które zostały zaprojektowane, aby sprostać współczesnym zagrożeniom.
Twoja organizacja powinna wybrać technologię, która została zaprojektowana z myślą o dzisiejszym miejscu pracy i która może szybko sprostać powszechnym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, z jakimi borykają się firmy.
Automatyczne aktualizacje mogą być niewygodne, ale nie warto ich opóźniać. Zachowanie czujności w kwestii aktualizacji oprogramowania może pomóc w przeforsowaniu projektów aktualizacji w celu wyeliminowania luk w zabezpieczeniach. Te same luki są podawane do wiadomości publicznej. Jeśli Twoja organizacja nie uruchamia aktualizacji, zwiększa się wtedy ryzyko cyberataku poprzez te zweryfikowane słabe obszary. Zasady obowiązujące w całej firmie powinny nakazywać aktualizacje dla wszystkich systemów i urządzeń, które łączą się w całość sieci.
Platforma wybrana przez Twoją organizację powinna oferować solidne zabezpieczenia. Powinna również zawierać wymagania mające na celu zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do danych, ochronę przed zagrożeniami, analizę zagrożeń o szerokim spektrum oraz inteligentne rozwiązania w zakresie zgodności.
Pamiętaj, że cyberprzestępcy mają - na wyciągnięcie ręki - solidne i w pełni zautomatyzowane systemy, które ułatwiają im pracę. Hakerzy są sprytni, ale pod wieloma względami leniwi. Będą pracować niestrudzenie, aby znaleźć najłatwiejszy sposób na uzyskanie dostępu do twojego systemu.
Automatyzacja jest kluczowym elementem dla Twojej organizacji, gdy weźmiesz pod uwagę ogromną liczbę zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Cyberprzestępcy są zautomatyzowani, a najlepszym sposobem przeciwdziałania temu przez zespół ds. bezpieczeństwa IT jest zintegrowanie automatyzacji tam, gdzie to możliwe, aby zidentyfikować wszystkie luki i potencjalne problemy w systemie. Pamiętaj, że aby uzyskać dostęp, cyberprzestępca musi tylko znaleźć jedną malutką lukę w zabezpieczeniach. Aby się zabezpieczyć, Ty musisz znaleźć je wszystkie.
Artykuł sponsorowany