Niedawno zaczęłam tworzyć swój sklep internetowy. Miałam jasną wizję tego, jak chcę, aby wyglądał i jaką grupę odbiorców chcę przyciągnąć.

Produkt był gotowy, a informacje zwrotne od pierwszych klientów były doskonałe. Jeśli chodzi o resztę - bałagan, to była to po prostu kwestia urzeczywistnienia planu, który obmyśliłam w najdrobniejszych szczegółach. Wtedy właśnie zdałam sobie sprawę, że pominęłam istotną część każdego e-Commerce - wysyłkę!

sklep internetowy

Wysyłka - niezbyt efektowny aspekt każdego przedsiębiorstwa e-Commerce

Wysyłka to jedna z "ukrytych" części sklepu internetowego, coś, co dzieje się za kulisami, a czego nie zauważamy. Przy wyborze odpowiedniego sposobu wysyłki trzeba się zastanowić nad jej kosztami, wyborem odpowiedniego dostarczyciela usług, zatroszczyć się o formalności, czy rozważyć darmową dostawę.

Jako klienci, musimy jedynie znaleźć to, czego potrzebujemy, dokonać płatności, a następnie za niewielką sumę zamówienie dociera ostatecznie do naszego domu. Co jest w tym takiego skomplikowanego?

Gdybym miała się cofnąć w czasie i zacząć wszystko od nowa, chciałabym otrzymać taką radę:

KOSZTY WYSYŁKI ZAMÓWIEŃ STANOWIĄ OKOŁO 40% KOSZTÓW SKLEPU INTERNETOWEGO

sklep internetowy

Współpraca z przewoźnikami może być dużym wyzwaniem

Szybko zdałam sobie sprawę, że powolna, zatłoczona poczta nie jest rozwiązaniem. Potrzebowałam profesjonalnych partnerów biznesowych, którzy spełnią wszystkie wymagania. Oto lekcje, których się nauczyłam:

Jeśli nie masz umowy z firmą transportową, opłaty za wysyłkę są śmiesznie wysokie. Czyżby nasze paczki były wysyłane limuzyną lub rozpieszczane szampanem i kawiorem?

Jeśli chcesz korzystać z usług jednego z wiodących przewoźników na rynku, przygotuj się na konieczność wypełnienia mnóstwa formalności;

  • Jeśli uda się zawrzeć umowę - co może nie być łatwe, ponieważ początkowo wielkość sprzedaży prawdopodobnie nie będzie imponująca - opłaty wysyłkowe, choć korzystniejsze, nadal mogą być dla niektórych wysokie;
  • Zapomnij o idei automatyzacji wysyłek i przygotuj się na ręczne wprowadzanie każdego zamówienia. Przekonanie przewoźnika do zautomatyzowania drukowania etykiet wysyłkowych ma zasadnicze znaczenie (chyba że podoba Ci się pomysł ręcznego wprowadzania gór danych...);
  • Jeśli uda Ci się przekonać przewoźnika, aby zaoferował Ci zautomatyzowane procesy, przygotuj się na zatrudnienie programistów do wykonania integracji, ponieważ nie każde rozwiązanie jest tym "szytym na miarę".
  • Jednakże wystarczy zastosować odpowiednie oprogramowanie, które w łatwy i wygodny sposób połączy firmy transportowe z Twoim sklepem online. Bardzo dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Outvio, czyli program, z którym możesz bezproblemowo zintegrować swoją platformę e-Commerce i dołączyć swoich przewoźników. Outvio automatyzuje oraz usprawnia wiele zadań, które w przeciwnym razie wymagałyby dużego nakładu zasobów i czasu, a są to takie działania jak: drukowanie etykiet wysyłkowych, kompletacja zamówień, śledzenie statusu przesyłek, monitorowanie incydentów, wstępnie skonfigurowane stawki wysyłki i wiele innych.
  • Jeśli chcesz umożliwić swoim klientom łatwe dokonywanie zwrotów, warto uważnie wczytać się w ofertę każdego z przewoźników, gdyż ten proces, mimo iż wydaje się być prostym, często jest naprawdę skomplikowany. Musisz wziąć pod uwagę, że przedmioty do zwrotu będą zdane na dobrą wolę klientów, którzy z pewnością wybiorą przesyłkę zwrotną z najtańszym przewoźnikiem jakiego znajdą. Aby tego uniknąć, konieczne jest zainwestowanie w optymalizację logistyki zwrotnej;
  • Jeśli planujesz prowadzić działalność na skalę globalną, z pewnością będziesz musiał współpracować z więcej niż jedną firmą przewozową. Innymi słowy, powtórz kroki od 1 do 5 dla każdego z przewoźników, z których będziesz korzystać.
  • Jak to się mówi, rzeczy, które wydają się łatwe, są najlepszym rozwiązaniem. Nie mówi się jednak, że czasami, aby móc robić te pozornie łatwe i intuicyjne rzeczy, trzeba włożyć więcej wysiłku i determinacji niż w procesie składania zegarka Patek Philippe.

sklep internetowy

Efektywne pakowanie to oszczędność pieniędzy

Prowadząc sprzedaż internetową, sprzedajesz nie tylko produkt, ale także pewną wygodę zakupu akurat w tego typu sklepie, opakowanie, w którym produkt jest wysyłany, oraz sposób, w jaki zamówienie dociera do miejsca przeznaczenia.

Kiedy mówimy o "kosztach wysyłki", z reguły myślimy w kategoriach wagowych, czyli kilogramach i ich ułamkach. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedy przewoźnicy mówią "kilogram", to w rzeczywistości chodzi im o ciężar objętościowy. W ostatecznym rozrachunku nie chodzi o kilogramy, ale o te podstępne metry sześcienne, o których nikt nie myśli. Jeśli więc musisz wybrać pomiędzy kilkoma opcjami opakowania, zawsze wybieraj to, które jest najmniej obszerne.

ROZMIAR MA ZNACZENIE: ZAWSZE WYBIERAJ NAJMNIEJ OBSZERNE OPAKOWANIE

Lokalizacja magazynu jest ważniejsza niż myślisz

Internet, globalizacja i normalizacja idei pracy z dowolnego miejsca sprawiają, że wierzymy, iż nie ma znaczenia, skąd prowadzimy naszą działalność. To prawda, jeśli jesteś gotów za to dodatkowo zapłacić.

Odległe obszary zazwyczaj oferują wyższą jakość za niższą cenę, ale powodują wzrost kosztów wysyłki, ponieważ przewoźnicy pobierają dodatkowe opłaty za odbiór i dostawę w tych miejscach. Ponadto, czas dostawy będzie w tym przypadku dłuższy o co najmniej jeden lub dwa dni.

Z drugiej strony, przesyłki regionalne są tańsze, więc najlepszą lokalizacja dla Twoich towarów powinna uwzględniać odległość od klientów. Nawet jeśli klienci firmy e-Commerce znajdują się na drugim końcu świata, bliskość międzynarodowego lotniska pomaga skrócić czas dostawy.

sklep internetowy

Konieczne może być ograniczenie bazy klientów pod względem geograficznym

Jedną z głównych "przynęt" w sprzedaży w branży e-Commerce jest obietnica szerokiego rynku. Dopóki nie uświadomimy sobie, że wysyłka zamówień do niektórych miejsc, nawet jeśli nie są one tak odległe geograficznie, może być znacznie droższa.

Przygotuj się na dodatkowe opłaty i tekst napisany małą czcionką, dotyczący "odległych" miejsc docelowych. Gwoli wyjaśnienia: "odległy" oznacza na ogół każde miejsce oddalone o ponad 20 km od dużego miasta. Jeśli nie chcesz płacić dodatkowo za takie przesyłki, konieczne może być ograniczenie miejsc dostawy.

Aby sprawnie zarządzać wysyłką moich zamówień, musiałam wkładać wiele wysiłku (czytaj: bólu głowy, czasu i pieniędzy). A miałam maksimum możliwości w każdej z tych trzech dziedzin.

Potrzebowałam nieszablonowego rozwiązania, które zrobiłoby z wysyłką paczek to, co Stripe robi z płatnościami lub Shopify robi ze sklepami online. Ale takie rozwiązanie wtedy jeszcze nie istniało.

Na szczęście, dziś istnieje już oprogramowanie, które potrafi zautomatyzować i zoptymalizować wszystkie etapy logistyki e-Commerce i jeśli dobrze wybierzesz, większość z tych problemów nigdy Cię nie dotknie.

Kaidi Tiitson

https://outvio.com/pl/

Kaidi Tiitson urodziła się i wychowała w Estonii, ukończyła studia ekonomiczne i finansowe. Mieszkała w kilku krajach, m.in. w Hiszpanii i Holandii, gdzie przez kilka lat pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej jako kontroler finansowy, a następnie jako kierownik ds. ryzyka w Amsterdamie i Londynie. Po latach postanowiła zaprojektować i wyprodukować własny produkt i rozpocząć działalność na własny rachunek. To skłoniło ją do założenia sklepu internetowego, w którym prowadziła sprzedaż bezpośrednią dla konsumentów (D2C). W miarę wzrostu liczby zamówień, musiała stawić czoła trudnościom związanym z ich realizacją i wysyłką. Szukając rozwiązania tego problemu, zdała sobie sprawę, że nie istnieje aplikacja, która ułatwiałaby wszystkie czynności związane z obsługą posprzedażową sklepu internetowego. Dlaczego więc go nie stworzyć? Wtedy właśnie Kaidi postanowiła stworzyć Outvio, wraz ze współzałożycielem Juanem José Borrásem.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny