Konto firmowe może się okazać niezbędne zarówno w przypadku dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw, jak i niewielkich firm rodzinnych, a nawet przedsiębiorców prowadzących JDG, tzn. jednoosobową działalność gospodarczą. W niektórych przypadkach obowiązek posiadania rachunku bankowego wynika z przepisów, a w przypadku mniejszych firm z konieczności stosowania split payment czy białej listy. Na jaki bank dla firm jednoosobowych się zdecydować?
Bank dla firmy jednoosobowej — czy posiadanie konta bankowego jest obowiązkowe?
W obecnie obowiązujących polskich przepisach nie ma jasno określonego obowiązku posiadania firmowego konta bankowego. Z drugiej strony, praktyka gospodarcza pokazuje, że takie rozwiązanie jest konieczne. W przeciwnym wypadku połączenie finansów osobistych oraz firmowych w krótkim czasie doprowadziłoby do chaosu, utrudniając rozliczenia. Ponadto, konto bankowe jest istotne również z punktu widzenia mechanizmu podzielonej płatności (split payment).
Kto oferuje usługi bankowe dla firm jednoosobowych?
Jeśli zamierzasz prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i obawiasz się, że znalezienie banku oferującego usługi dla biznesu będzie sprawiać trudności, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość — obecnie w ofercie właściwie każdego banku w Polsce możesz znaleźć ciekawe rozwiązania w tym zakresie.
Wśród podmiotów oferujących usługi dla firm znajdują się najwięksi liderzy polskiego sektora bankowego. Są to między innymi:
- Pekao (Konto Przekorzystne Biznes)
- Santander (Konto Firmowe Godne Polecenia),
- Alior Bank (iKonto Biznes),
- Millennium Bank (Konto Mój Biznes)
oraz wiele innych.
Korzystne dla drobnych przedsiębiorców (a takimi są przecież osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) jest to, że opłaty za prowadzenie konta firmowe są zazwyczaj niewielkie. Co więcej, można uniknąć prowizji po spełnieniu warunków określonych w umowie zawieranej z bankiem. Zazwyczaj kryteria te dotyczą np. minimalnej ilości transakcji kartą w miesiącu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rozwiązań dla klientów indywidualnych.
Ponadto, dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych technologii utworzenie bankowego konta przez firmę jednoosobową także nie powinno sprawić trudności. W większości przypadków można dokonać tego bez konieczności wychodzenia z domu.
Konto bankowe dla firm jednoosobowych — nie tylko płatności
Podstawowe funkcjonalności dla firm jednoosobowych to możliwość:
- przechowywania środków pieniężnych na firmowym rachunku bankowym,
- dokonywania transakcji z użyciem karty płatniczej,
- wypłaty środków z bankomatów lub stacjonarnych placówek bankowych (obsługa kasowa),
- dokonywania przelewów internetowych.
Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że w sektorze bankowym od lat panuje silna konkurencja między poszczególnymi podmiotami oferującymi produkty finansowe — taki stan można zaobserwować i w bankowości detalicznej, i segmencie biznesowym. Nie ma zatem nic dziwnego w fakcie, że banki oferują dla klientów firmowych także wiele dodatkowych rozwiązań.
Wśród usług dla klientów biznesowych można znaleźć między innymi takie funkcjonalności jak prowadzenie księgowości przez pracowników banku (cały proces odbywa się online).