Mimo iż przepisy prawne nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku zakładania konta firmowego, wielu z nich i tak podejmuje decyzję o jego utworzeniu. Dzięki temu w łatwy sposób można oddzielić prywatne środki finansowe od tych firmowych, a ewentualne kontrole ze strony urzędu skarbowego są mniej problematyczne. Konto bankowe firmy - o czym warto pamiętać?
Konto firmowe - najważniejsze informacje
Jedną z pierwszych decyzji, które podejmują nowi przedsiębiorcy, jest założenie specjalnego rachunku firmowego. Funkcjonalności tego typu kont są w zasadzie bardzo podobne do tych, z którymi mamy do czynienia na standardowych kontach osobistych. Wykorzystując je możemy realizować płatności, wypłacać pieniądze z bankomatów i w oddziałach banku oraz korzystać z karty.
Ogromnym atutem kont firmowych jest fakt, iż pozwalają one na szybkie, wygodne i sprawne realizowanie przelewów do urzędu skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu w jednym miejscu możemy zarządzać wszystkimi kwestiami finansowymi związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ogromną zaletą posiadania rachunku firmowego jest także fakt, iż w ten sposób oddzielamy swoje środki firmowe od tych prywatnych, co ma szczególnie duże znaczenie na okoliczność wszelkiego rodzaju kontroli realizowanych przez urząd skarbowy.
Obecnie polskie instytucje bankowe mają bardzo mocno rozbudowaną ofertę dedykowaną przedsiębiorcom szukającym rachunku firmowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu konta firmowego w jakimkolwiek banku, warto przejrzeć najlepiej kilkanaście różnych propozycji korzystając ze specjalnego rankingu. W Internecie bez trudu można znaleźć porównywarkę finansową, w której w kilka sekund można znaleźć najtańsze konto firmowe.
Czy przedsiębiorca musi posiadać konto bankowe dla firm?
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy w myśl obecnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania konta firmowego. Warto wiedzieć, że nie ma takiego obowiązku. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby podczas zakładania firmy podać we wniosku numer konta osobistego prowadzonego na nasze nazwisko oraz z niego realizować wszystkie firmowe rozliczenia.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podejmując taką decyzję będziemy musieli liczyć się z jej negatywnymi konsekwencjami. W przypadku, gdy nasze prywatne środki nie są oddzielone od firmowych, może nastąpić wiele komplikacji. Zwłaszcza, gdy urząd skarbowy zdecyduje się na przeprowadzenie kontroli finansowej w naszej firmie. Wówczas osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała wskazać, które transakcje na koncie były realizowane w celach związanych z prowadzeniem działalności, a które posiadały prywatny charakter. Jeżeli urząd skarbowy zacznie analizować nasze przepływy finansowe sprzed kilku miesięcy, z pewnością nie będziemy mieli wiedzy na temat tego, w jakich konkretnie celach były one realizowane.
Którzy przedsiębiorcy muszą posiadać konto firmowe?
Polski ustawodawca przewiduje od powyższej reguły jeden wyjątek. Mianowicie: obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy osób, które są czynnymi płatnikami podatku VAT oraz realizują transakcje o wartości powyżej 15 tysięcy złotych brutto. Takie transakcje muszą być realizowane wyłącznie z kont firmowych.