Części ludzi wystarczy stabilna praca na etacie, inni z kolei są bardziej przedsiębiorcy i skłonni do ryzyka. Ta druga grupa decyduje się często na założenie własnej działalności gospodarczej. Z jednej strony stają się oni wówczas własnymi szefami, z drugiej jednak muszą liczyć się każdego dnia z nowymi wyzwaniami. Czy warto założyć działalność gospodarczą?
Działalność gospodarcza – co to oznacza?
Czym właściwie jest działalność gospodarcza? Ogólną odpowiedź na to pytanie można znaleźć w art. 3. ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z tym aktem prawnym jest to zarobkowa działalność, którą przedsiębiorca wykonuje w sposób ciągły i na własny rachunek.
Założenie własnej działalności gospodarczej – liczą się nie tylko dobre chęci!
Niektórzy przystępują do zakładania własnego przedsiębiorstwa z optymizmem, licząc na wysokie zarobki w krótkim czasie. Oczekiwania te nie są bezpodstawne, ponieważ w przypadku osiągnięcia sukcesu biznesowego dochody mogą być znacznie wyższe, niż ma to miejsce nawet w przypadku specjalisty z wieloletnim doświadczeniem.
Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o wadach związanych z posiadaniem własnej firmy. Przede wszystkim, należy – po ustaleniu przedmiotu działalności itd. – ponieść nakłady inwestycyjne na uruchomienie biura, stworzenie reklamy, zakup niezbędnego wyposażenia itd. Wielu początkujących przedsiębiorców zraża się już na samym starcie, ponieważ należy liczyć się z kosztami (nierzadko dość wysokimi), podczas gdy przychody jeszcze się nie pojawiają.
Drugim ważnym wyzwaniem – niezależnie od branży uruchomionej działalności gospodarczej – jest kwestia pozyskania klientów. W dwudziestym pierwszym wieku przedsiębiorstw na rynku jest tak wiele, że właściwie w każdym segmencie gospodarki należy liczyć się z silną konkurencją. Rywalizacja z większymi, doświadczonymi podmiotami dysponującymi wyrobioną marką, kapitałem oraz know-how może być dla początkującej firmy bardzo trudna.
Czynnik, który stanowi last but not least, to bariera finansowa. Wysokie koszty bieżące utrzymania firmy stanowią poważną przeszkodę dla młodych firm. Niezależnie od tego, czy początkujący przedsiębiorca pozyskał już klientów i otrzymuje pierwsze dochody, konieczne jest ponoszenie kosztów między innymi z tytułu:
- zobowiązań publicznoprawnych (podatek dochodowy czy preferencyjne składki ZUS społeczne, które w 2021 roku wynosiły 647,59 zł miesięcznie),
- zużycia energii elektrycznej,
- pensji (w przypadku zatrudniania pracowników).
Powody, dla których warto założyć firmę
Oczywiście, nie oznacza to, że założenie własnego przedsiębiorstwa to zła decyzja. Przede wszystkim, można wówczas liczyć także na dofinansowania (z urzędu pracy lub UE), a w przypadku umiejętnego kierowania organizacją – osiągać wysokie dochody. Wreszcie, w przeciwieństwie do etatu przedsiębiorca nie musi ściśle trzymać się ustalonego grafiku. W zależności od indywidualnej sytuacji i możliwości może on wykonywać obowiązki o dowolnej porze, nawet ze swojego domu.
Podsumowując, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Czy warto założyć działalność gospodarczą?”. Podjęcie takiej decyzji powinno być poprzedzone rzetelną analizą własnych potrzeb, możliwości oraz analizy sektora i konkurencji.