Większość ludzi decyduje się na stabilną, spokojną karierę w cudzym przedsiębiorstwie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ praca na stanowisku specjalisty daje dochody pozwalające na uporządkowane, ustatkowane życie. Nie wszyscy jednak zadowalają się stabilnością. Ci, którzy preferują ryzyko oraz poszukują wyższych zarobków, dążą zazwyczaj do założenia własnej firmy. Czy słusznie? W artykule została podjęta próba odpowiedzi na pytanie, czy warto założyć własną firmę.

Etat a własna firma – główne różnice

Zatrudnienie na etacie a prowadzenie własnego biznesu to dwa zupełnie różne sposoby na karierę zawodową i osiąganie dochodów. Oba podejścia różni właściwie wszystko. Najważniejsze różnice dotyczą przede wszystkim takich aspektów jak:

  • dochody. Podczas gdy w przypadku zatrudnienia na etacie mamy gwarancję regularnych zarobków, to prowadzenie przedsiębiorstwa jest pod tym względem znacznie bardziej nieprzewidywalne. Z jednej strony, własny biznes może przynosić dochody nawet kilkunastokrotnie wyższe niż w przypadku pracy etatowej, z drugiej – istnieje ryzyko ponoszenia strat;
  • czas pracy. W większości przypadków praca zawodowa oznacza średnio osiem godzin dziennie przeznaczonych na wykonywanie prac powierzonych przez pracodawcę w określonym miejscu. Przedsiębiorca z kolei (w zależności od specyfiki biznesu) wykonuje obowiązki w porach uzależnionych od swoich możliwości i potrzeb. Jeśli przedmiotem działalności firmy są specjalistyczne usługi IT, podatkowe czy rachunkowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca opracowywał rozwiązania dla klienta… w nocy;
  • poziom stresu. Napięcie i stres są znacznie wyższe w przypadku przedsiębiorcy, który jednocześnie musi dbać o rentowność i płynność firmy, satysfakcję klientów oraz pracę podległej kadry. Z kolei pracownik etatowy, jeśli wykonuje swoje obowiązki w sposób rzetelny, nie powinien mieć powodów do niepokoju.

Powyższe różnice to jedne z najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o uruchomieniu własnej firmy. Oczywiście, nie są to wszystkie istotne sprawy. Jeszcze przed przystąpieniem do zakładania biznesu należy podjąć decyzję o wyborze formy organizacyjno-prawnej (spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań) oraz pamiętać o wielu innych formalnościach. 

Jak podjąć decyzję, czy warto założyć własną firmę?

Na to pytanie nie można udzielić jedynej właściwej odpowiedzi. To, czy lepszą decyzją będzie uruchomienie własnej działalności, czy też stabilna praca na etacie, zależy od bardzo wielu czynników. Należy pamiętać, że prowadzenie biznesu nie jest proste. Wręcz przeciwnie, jest to zadanie, które każdego dnia wymaga stawiania czoła coraz to kolejnym wyzwaniom i problemom.

Podczas podejmowania decyzji w tym zakresie warto przeanalizować między innymi następujące zagadnienia:

  • czy jesteśmy przedsiębiorczy i skłonni do ponoszenia ryzyka (ale nie nadmiernego ryzykanctwa)?
  • jaka jest wysokość naszego kapitału na otworzenie firmy?
  • czy branża, w której planujemy działalność biznesową, to sektor schyłkowy, stabilny, czy też dynamicznie się rozwijający?

oraz wiele innych. Ostateczna decyzja powinna być efektem rzetelnej analizy. W żadnym razie nie wolno podejmować pochopnych kroków w tym zakresie.