Niezależnie od przedmiotu aktywności biznesowej konieczne jest wybranie kodu (lub kodów) w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności — PKD. Ponieważ wybór kodów jest wymagany już na etapie zakładania nowego przedsiębiorstwa, warto wcześniej zapoznać się z listą PKD. Nie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku prowadzenia działalności w zakresie stylizacji paznokci. PKD stylizacja paznokci - podpowiadamy, jak je wybrać!

Czym właściwie jest Polska Klasyfikacja Działalności?

Na początku warto wyjaśnić pokrótce, czym właściwie jest Polska Klasyfikacja Działalności znana powszechnie wśród przedsiębiorców jako PKD. Polska Klasyfikacja Działalności to zhierarchizowany system klasyfikacyjny, który obowiązuje wszystkie przedsiębiorstwa utworzone na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Choć jego obowiązywanie może wydawać się zbędne w dobie Internetu i powszechnego dostępu do informacji na temat różnych firm, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Ponieważ system PKD ma w Polsce charakter obligatoryjny i jest uniwersalny niezależnie od wielkości czy formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa, jego stosowanie pomaga na przykład w weryfikacji potencjalnego kontrahenta biznesowego. Dzięki sprawdzeniu numeru Polskiej Klasyfikacji Działalności kontrahenta możliwe jest szybkie sprawdzenie przedmiotu jego działalności.

Polska Klasyfikacja Działalności — system dostosowany do współczesnego biznesu

O współczesnym systemie gospodarczym można powiedzieć wiele rzeczy, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jedno jest pewne: biznes w dwudziestym pierwszym wieku jest niezwykle dynamiczny i różnorodny. Obejmuje on zarówno rodzinne sklepy spożywcze czy jednoosobowe przedsiębiorstwa usługowe prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów, jak i konglomeraty finansowe czy międzynarodowe przedsiębiorstwa z branży przemysłowej.

Taka specyfika przedsiębiorstw sprawia, że system ich klasyfikacji musi być ściśle uporządkowany oraz hierarchiczny. PKD jest obecnie złożone z pięciu poziomów. Są one następujące:

  • sekcja (najbardziej ogólny poziom. Obecnie istnieje 21 sekcji),
  • 88 działów,
  • 272 grup,
  • 615 klas,
  • 654 podklasy,

przy czym każdy z tych poziomów jest coraz bardziej szczegółowy.

Oczywiście, możliwe jest posiadanie jednocześnie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kodów — taka sytuacja występuje zwłaszcza w bardziej złożonych organizacjach. Dzięki takim rozwiązaniom Polska Klasyfikacja Działalności jest pomocna nie tylko dla przedsiębiorców, ale także umożliwia instytucjom statystycznym badanie danych na temat krajowej gospodarki.

Stylizacja paznokci — jakie PKD?

Dobra informacja dla wszystkich zastanawiających się nad prowadzeniem działalności polegającej na stylizacji paznokci jest taka, że w ich przypadku wybór PKD stylizacja paznokci nie stanowi żadnej trudności.

Salon paznokci jest klasyfikowany jako podklasa 96.02.Z, czyli „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne” w sekcji S - „Pozostała działalność usługowa”. Jest to dość ogólna kategoria, która obejmuje, obok stylizacji paznokci, także salony fryzjerskie, barberów, makijażystki itd.