By zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym nie wystarczy jedynie w atrakcyjny sposób zaprezentować towar. Obecnie ocenie konsumentów podlega coraz to więcej czynników. Nie jest to już jedynie cena, ale sposób dostawy i zapakowania, komunikacja, uprzejmość oraz kompetencje sprzedawcy, a także programy lojalnościowe. Opinia stanowi dźwignię handlu przez to warto wziąć sobie do serca poniższe uwagi dotyczące tego jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowy.

Dostawa - czas i sposób

Jednym z najczęściej padającym argumentem w walce między zakupami w sklepach internetowych, a tymi w stacjonarnych jest czas i dostępność towaru. Standardowy czas oczekiwania na  kuriera to zazwyczaj 1-3 dni. Jednak ten czas może się przedłużyć często także paczka może zaginąć lub z jakiegoś powodu anulowano płatność. Co gorsza zdarza się także, że informacja na stronie o dostępności towaru nie została zaktualizowana i wybrany przez nas przedmiot nie znajduje się nawet na magazynie. Jak radzić sobie z takimi problemami?  I jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym pomimo ich występowania?

  • Przede wszystkim należy zawsze dokładnie informować o czasie dostawy dla wszystkich form przesyłki.  Ważne, żeby uwzględnić w nim czas, który poświęcony zostanie na przygotowanie towaru do wysyłki tj. spakowanie, wprowadzenie danych do systemu, nadanie jak również termin, w którym paczka będzie transportowana. Przy takim opisie dobrą praktyką jest posługiwanie się dniami roboczymi, ponieważ ubezpieczą nas one na wypadek wypadających w trakcie roku dni wolnych od pracy.  Nie ma sensu udawać, że termin realizacji jest krótszy niż w rzeczywistości w celu zwiększenia sprzedaży bowiem wystarczy jedynie kilku razowe obsunięcie by skutecznie zdyskredytować opinie o nas. A , w którym nie dotrzymuje się terminów? Bardzo ciężko.
  • W sytuacji, w której jesteśmy pewni, że mam możliwość szybkiego dostarczenia paczki warto wprowadzić do opcji dostawy tryb ekspresowy.  Mimo, iż jest to opcja dodatkowo płatna to zdarza się, że konsumenci potrzebujący pilnie danego przedmiotu nie wahają się wydać na nią dodatkowych środków, w  końcu to czas jest właśnie najcenniejszy.

Bezpłatna dostawa

W odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym pomóc może również bezpłatna dostawa, którą ustala się od pewnej wyznaczonej kwoty. Takie rozwiązania pozwala kupującemu zaoszczędzić pieniądze za przesyłkę nawet jeśli nie dokonuje on dużych zakupów bowiem na jedno zamówienie mogą składać się produkty, które może wspólnie zamówić np. z kimś z rodziny czy znajomych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze konsument może wydać na dodatkowy produkt. W przypadku, kiedy nie możemy pozwolić sobie na taką opcje z uwagi na niskie marże można również wziąć pod uwagę udział w w Dniu Darmowej Dostawy. Zazwyczaj organizuje się go na miesiąc przed Gwiazdką, a z każdym rokiem zyskuje on coraz większe grono zainteresowanych. Dodatkowo jest to niebywała szansa na wypromowanie swojego sklepu, którą potwierdzają statystyki mówiące o tym, że zdecydowana część kupujących, którzy do tej pory rezygnowali z zakupów internetowych z powodu kosztów dostawy  korzystają z tej okazji  i decydują się kupno

User Experience

User Experience w skrócie UX - to nic innego jak wrażenia użytkownika odnośnie procesu zakupu ze sklepu online. Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym przy pomocy UX? W prosty sposób wykorzystując w tym celu choćby wspominaną już wcześniej dostawę. Poniżej kilka łatwych, a przede wszystkim tanich sposobów na zadowolenie klienta:

  • nieszablonowe, pomysłowe i wesoła opakowania paczek,
  • gratisy i skromne podarunki dodawane do zamówień,
  • wyjątkowe podejście do klienta przy pomocy liścików lub użycia oryginalnych  etykiet adresowych

W zależności od rodzaju biznesu i charakterystyki klientów należy zadbać o odpowiednią dobraną formę takich działań. Sklep handlujący perfumami może np. dorzucić do nich próbkę żelu pod prysznic w tym samym zapachu. W sklepie komputerowym z kolei gratisem może być np. pendrive.  Istotne jest tu rónież opakowanie, które winno spełniać wymagania zarówno estetyczne jak i wytrzymałościowe. Miłym gestem będzie również dołączenie notki, na której znajduje się informacja od osoby, która pakowała nasze zamówienie, wizytówka lub zniżka na przyszłe zakupu. Zatem jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Do wyboru mamy wiele opcji, z których warto skorzystać bowiem zadowolony klient zawsze wraca. Zobacz też:

Przelicznik brutto świadczenia socjalne