Brak wyników wyszukiwania.

Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

Memy jako narzędzie marketingowe

Memy jako narzędzie marketingowe
W artykule

Memy internetowe na stałe wpisały się do internetowej rzeczywistości. Obecne są w szczególności w mediach społecznościowych, na stronach im poświęconych, ale także na portalach informacyjnych oraz w naszych codziennych mailach. Memy odnoszą się do wszystkich płaszczyzn naszego życia, co więcej obecnie każde większe społeczne wydarzenie ma swoje odzwierciedlenie w memie.  Dla wielu profesji (choćby socjologów i psychologów) memy są wyjątkowo ciekawym zjawiskiem. Memy i siła ich rażenia zainteresowała także marketingowców? Dlaczego memy są skutecznym narzędziem marketingowym? Odpowiedź poniżej.

Memy - czym są?

Najprościej mówiąc memy to chwytliwa informacja przedstawiona w dowolnej formie ( obrazu, filmu, zdania). Taki "wzorzec" jest regularnie powielany przez internautów poprzez kanały online.

Najczęściej jednak memy internetowe kojarzą się nam z social media - co oczywiście jest prawidłowym skojarzeniem. To właśnie rozwój mediów społecznościowych sprawił, że memy odnotowały swój dynamiczny i gigantyczny rozwój. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że podstawową funkcją mediów społecznościowych jest możliwość udostępniała za ich pośrednictwem treści, obrazów, utworów muzycznych czy zdjęć - wszystko to przecież memy. Nośniki dla memów stanowi również  poczta elektroniczna, portale humorystyczne oraz - last but not least - dialogi internautów za pomocą specjalnych aplikacji.

Memy a marketing

Pamiętacie słynne "no to Frugo", " o chipsy przyszły" , " a łyżka na to niemożliwe" "(...) bezcenne, za wszystkie inne rzeczy zapłacisz kartą MasterCard", " kopytko" czy "a świstak siedzi i zawija je w te sreberka", "prawie robi wielką różnicę". Memy reklamowe przyległy do naszego życia niczym telefony komórkowe i samochody. Zaczęliśmy używać ich jako zwroty, które zdominowały naszą mowę potoczną. Ba, niektóre memy towarzyszą nam już tak długo, że kolejne pokolenia nie zdają sobie nawet sprawy, że dana wypowiedź jest fragmentem reklamy. Takie efekty to niewątpliwie ogromny sukces twórców memów reklamowych. Przekaz, który wypuścili w eter stał się swego rodzaju perpetuum mobile, wirus, który zaczął żyć własnym życiem. Memy wpłynęły tym samym na podniesienie świadomości marki wśród klientów oraz jej solidne wzmocnie.

Nie można również lekceważyć siły memów  w ich negatywnych wydźwięku. Jak wiadomo co raz pojawi się w internecie, nigdy z niego nie zniknie. Jeśli z jakiegoś powodu osoba, produkt, marka stanie się mem to niestety będzie to już nieodwracalne. Przykład? Beyonce po swoim występie na finale Super Bowl zakazała publikacji swoich niekorzystnych zdjęć? Efekt? Same zdjęcia faktycznie zniknęły, ale pełne szydery memy pozostały.

Co zrobić, by taka sytuacja nie przytrafiła się nam? Wskazane jest zachowanie ostrożności. Musi pilnować się by w kontakcie z internautami zachować spokój oraz kulturę. Ważna jest także nasza reakcja co do ich uwag i poprawne odniesienie się do nich.

Memy internetowe - sztuka tworzenia

Memy stworzone przez zespół profesjonalistów z całą pewnością staną się skutecznym narzędziem marketingowym. Nie jest to jednak łatwe zadanie bowiem stworzenie naprawdę dobrego mema wymaga nie tylko ciekawych i kreatywnych pomysłów, ale także podchwycenia ich przez internautów - co czasem jest jedynie szczęśliwym przypadkiem.

Jak zatem tworzyć memy? Głównie obierając sobie za pewnik stworzenie ciekawej i niebanalnej treści oraz przekazu. Dobrze, aby memy odnosiły się do naszych skojarzeń. Na koniec pozostaje jedynie odpowiednio rozprzestrzenić je w internecie.

 Polecamy:
rozwiązanie umowy o pracę na czas określony
harmonogram pracy
okresy nieskładkowe