Brak wyników wyszukiwania.

Trwa generowanie dokumentu...

Zakończono!

Pobierz

Strony internetowe, którym nie udało się przetrwać

Strony internetowe, którym nie udało się przetrwać
W artykule

Strony internetowe pojawią się w sieci każdego dnia. Dziś trendy wyznaczają takie strony internetowe jak Google, Facebook czy Instagram i to bez nich nie wyobrażamy sobie życia codziennego. Mało, kto jednak pamięta, że przed nimi w cyberprzestrzeni żyły różnorodne serwisy,  z których niemała część cieszyła się ogromną popularnością. Z jakiegoś powodu nie udało im się jednak przetrwać. Dowiedzmy się jakie strony internetowe to były i co stoi za ich porażką.

Friendster

Być może nie wszyscy pamiętają, ale Friendster był jednym z pierwszych serwisów społecznościowych. Powstał w 2002, wyprzedzając tym samym o rok MySpace.com, a Facebooka o dwa lata. Friendster rozpoczął swoją działalność z dużym rozpędem zyskując przy tym dziesiątki milionów użytkowników. Niestety przez nieodpowiednie decyzje biznesowe (nie przyjęcie oferty od Google) oraz konkurencję ze strony Facebooka serwis doprowadził się do powolnego upadku. W 2011 roku Friendster oficjalnie przestał istnieć jako serwis social media, a stał się portalem gier społecznościowych i w tej formie funkcjonuję do dziś.

Grono.net

Pojawił się przeszło 10 lat temu jako jedyny polski serwis społecznościowy z prawdziwego zdarzenia. Za jego porażką stoi dynamiczna konkurencja najpierw w postaci Nasze-Klasy, a później Facebooka. Co ciekawe Grono zniknęło z internetu 2012 roku w sposób delikatnie mówiąc nagły, pozostawiając zdziwionych użytkowników bez dostępu do swoich kont. Z czasem pojawił się pomysł by serwis, przekształcił się w dysk internetowy. Póki co jednak nic na to nie wskazuje.

Imeem

Imeem był serwisem social media, za pośrednictwem którego użytkownicy mogli dzielić się legalnymi plikami muzycznymi i wideo. Jednak po tym jak utracił płynność finansową, odeszli od niego również inwestorzy licencjonujących treści. Sytuacja to została wykorzystana przez MySpace, który wykupił Imeem, a następnie go dezaktywował.

Stage6

Stage6 to przykład na to, że czas nie tylko pomysł, ale i czas jego realizacji jest ważny.  Jego strona internetowa była portalem przypominający krzyżówkę YouTuba z Netfliksem, gdzie ludzie mogli dodawać i dzielić się swoimi filmami . Rok 2006 dla systemu streamingu wideo stanowił jednak wciąż zbyt drogą technologią, a w połączeniu z faktem, iż łącza internetowe użytkowników nie osiągały wystarczających prędkości wprowadził Stage6 w wysokie koszty utrzymania oraz problemy z prawem autorskim co zaowocowało jego klapą.

Blip.pl

Blip.pl pojawił się w 2007 roku Blip jako rodzima odpowiedź na Twittera. Opierał się jak swój zachodni pierwowzór na opcji mikroblogowania jednak dzięki funkcji czatowania ułatwiał kontakt z innymi użytkownikami. Twórcą blip.pl nie udało się jednak zdobyć polskiego rynku i tym samym strona internetowa zniknął dwa lata temu.

Polbox

Była to pierwsza w naszym kraju skrzynka mailowa, jak i oferta usług hostingowych dla każdego. W latach 90. to właśnie Polbox, stał się polskich użytkowników internetu nowym oknem na świat. Niestety pomimo ogromnej popularności serwisu jego twórcą zabrakło wizji rozwoju swojego projektu i tym samym w 2008 Polbox zniknął z sieci.

Startups.com

Powyższe zestawienie zamyka firma Startups.com, która działalność opierała się na zasadach zbliżonych do inkubatora dla młodych firm. Dziś tego rodzaju rodzaju strony internetowe cieszą się dużym zainteresowaniem jednak blisko dekadę temu inwestorzy nie byli tak bardzo zachwyceni tego rodzaju ideami. W tamtych czasach przedsiębiorstwa IT zyskiwały niewyobrażalnie absurdalne wyceny. W momencie, w któym bańka spekulacyjna pękła, na dno pociągnięci zostali wszyscy, którzy zaufali serwisowi startups.com.

Katalog Ryszarda

Zobacz też:

Kwota zmniejszająca podatek

Systemy czasu pracy

Aquafen.pl