Na czym polega konto oszczędnościowe i czym się różni od lokaty? Ile można na nim zaoszczędzić? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Konto oszczędnościowe - co to jest?

Konto oszczędnościowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który ma cechy lokaty. Jednak w jego przypadku mamy możliwość wpłacania i wypłacania zgromadzonej sumy w każdym momencie. Wybierając lokatę, decydujemy się na zamrożenie naszych oszczędności, czego korzyścią jest wyższe oprocentowanie.

Zalety konta oszczędnościowego

Przeczytaj listę zalet prowadzenia konta oszczędnościowego:

  • od pierwszej wpłaty środki na koncie podlegają oprocentowaniu - nawet, jeśli naszą pierwszą wpłaconą kwotą będzie złotówka
  • mamy swobodny dostęp do zgromadzonych środków. Jeśli sytuacja życiowa zmusi nas do sięgnięcia po pieniądze przeznaczone na czarną godzinę, możemy bez konsekwencji je wypłacić. W przypadku lokaty przy przedwczesnej wypłacie oszczędności potrącane są wszystkie wypracowane zyski.
  • w każdym momencie możemy powiększyć kwotę, która będzie ulegać oprocentowaniu.

Wady prowadzenia konta oszczędnościowego

Trudno znaleźć wady prowadzenia konta oszczędnościowego, ale warto zwrócić na dwie przedstawione kwestie:

  • W związku z założeniem konta oszczędnościowego, musimy liczyć się z płatnymi transakcjami. W ciągu miesiąca możemy (w większości banków) wykonać bezpłatnie przelewy lub wpłaty tylko jeden raz.
  • Swobodny dostęp do gotówki może okazać się również wadą dla osób, które  mają problem lub po prostu nie potrafią oszczędzać.

Podsumowując, dla kogo konto oszczędnościowe? Na pewno dla osób, które są zdecydowane na oszczędzanie. Również dla tych, którzy mają nieregularne przychody, a czasami zdarzają mu się drobne problemy finansowe.