Możliwość zaciągnięcia kredytu przez Internet zrewolucjonizowała cały system bankowości. Nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, żeby uzyskać od banku pieniądze. Jednak, czy takie operacje niosą za sobą zwiększone ryzyko oszustw kredytowych?

 Kredyty online - co warto wiedzieć?

Konieczność odwiedzania placówek banku ograniczana zostaje do minimum. Mało kto przychodzi do oddziału zlecić wykonanie przelewu czy płatności. Same banki zniechęcają do tego swoich klientów, ustanawiając wysokie prowizje za wykonanie dyspozycji u doradcy w jednostce. W zamian za to klientom udostępniane są kanały zarządzania prywatnym kontem przez Internet. Nie ma również kolejek do kasy, bo wypłacanie pieniędzy stało się powszechnie możliwe z bankomatów. Założyć  konto, lokatę czy wykupić jednostki akcyjne obecnie można także przez Internet. Co więcej - możliwe jest zaciągnięcie kredytu online!

Wyłudzenia kredytowe

Aby dostać kredyt wystarczy tylko kilka kliknięć myszką. Bez podpisywania umowy kredytowej, bez zbędnych formalności. W bankowości online za prawomocne uważa się bowiem wszelkie operacje potwierdzone przez właściciela konta stosownymi kodami. To z kolei  pociąga za sobą ryzyko oszustw kredytowych. Jeżeli w niepowołane ręce trafią hasła i kody do konta, istnieje duże prawdopodobieństwo wzięcia pożyczki przez osobę trzecią. Dlatego też, większość banków stosuje metodę podwójnego zabezpieczania operacji kredytowych. Polega to na telefonicznej weryfikacji tożsamości kredytobiorcy. Ryzyko oszustwa kredytowego przez Internet jest zatem na tym samym poziomie, co w przypadku tradycyjnego uzyskiwania kredytu, gdyż także w tradycyjnych metodach sprawdzania tożsamości na podstawie dowodu osobistego zdarzały się incydenty podszywania się pod daną osobę.

Zobacz też:

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

stewardessa

piramida maslowa