Artykuł zewnętrzny

Banki stawiają w swoim rozwoju na budowanie intuicyjnych w obsłudze, funkcjonalnych systemów transakcyjnych online, dzięki którym zwiększają zasięg oferty produktów i usług. Dziś przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu, można nie tylko wykonać przelew czy sprawdzić historię rachunku bankowego, ale również zaciągnąć kredyt gotówkowy lub otworzyć lokatę terminową. Kanały zdalne obsługi klientów pozwalają na skorzystanie z bardziej atrakcyjnych ofert depozytowych niż w przypadku zakładania lokat w placówkach bankowych. Dlaczego?

Tańsza obsługa klienta

Dzięki kanałom zdalnym, obsługiwanym przez telefon i system internetowy banku, zwiększa się zakres obsługi klientów. Można zaoferować dzięki temu produkty i usługi tym klientom, którzy nie mieliby szansy na dotarcie do placówki stacjonarnej instytucji finansowej. Banki chętnie rozwijają elektroniczne systemy transakcyjne, oszczędzając na obsłudze klienta. W tradycyjnych placówkach obsługa każdego konsumenta wymaga zaangażowania do pracy co najmniej jednego pracownika, któremu trzeba wypłacić pensję. W przypadku, gdy klient zakłada lokaty przez internet, generuje dla banku niższe koszty związane z jego obsługą. Większość czynności, jakie w placówce bankowej musiałby dokonać wykwalifikowany doradca, klient wykonuje samodzielnie, dzięki czemu bank oszczędza. Jest to jeden z powodów, dla których może zaoferować przez internet lub telefon lepsze oprocentowanie lokat terminowych.

Ile można zyskać?

lokaty

Zakładanie lokat bankowych przez internet dla większości klientów mających na co dzień styczność z elektronicznymi systemami transakcyjnymi banków, nie powinno sprawić im żadnego problemu. Wystarczy zalogować się na swoje konto klienta w takim systemie i wybrać opcję oszczędzanie, w której to można będzie skorzystać z oferty na lokaty terminowe ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Można też od razu sprawdzić, jakie dokładnie oprocentowanie mają takie lokaty bankowe. Kalkulator dostępny na przykład na stronie Eurobanku pozwoli, po określeniu parametrów depozytu, na wyliczenie odsetek, jakie uzyska klient po okresie zakończenia lokaty bankowej.

Porównanie lokat bankowych zakładanych w formie tradycyjnej i zdalnej, przez internet lub telefon, wypada na korzyść tych drugich. We wspomnianym banku, oprocentowanie lokat terminowych o takiej samej wysokości, na taki sam okres, przy stałej stopie procentowej w trakcie trwania okresu depozytowego, w przypadku lokaty internetowej wyniesie 3,10% w skali roku, a przy lokacie tradycyjnej, zakładanej w placówce bankowej – 2,95% w skali roku.