Od 1 października Ruszyła pierwsza edycja “Narodowej Loterii Paragonowej” zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów. Na specjalnej stronie internetowej można zarejestrować poprawnie wystawiony dowód zakupu na kwotę nie mniejszą niż 10 zł. Zarejestrowane paragony wezmą udział w losowaniu samochodów, tabletów i laptopów. Loteria trwać będzie przez 12 miesięcy.

loteria paragonowaLoteria paragonowa - cele

W założeniu Ministerstwa Finansów loteria paragonowa ma uzmysłowić Polakom jak ważne jest poprawne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych. Każdemu obywatelowi powinno zależeć na prawidłowym odprowadzaniu podatku VAT do budżetu państwa oraz na uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców. Zwiększone dochody państwa mają przełożenie na lepsze funkcjonowanie kraju i zwiększenie finansowania wybranych dziedzin np. kultury czy oświaty. Branie paragonów podczas codziennych zakupów ma również duże znaczenie jeśli nabywca będzie chciał złożyć reklamację. Paragon w sytuacjach takich może stanowić postawę uznania reklamacji.

Paragony w praktyce

Projekt ma charakter edukacyjny jak podkreśla pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. Z przeprowadzonych przez Ministerstwo finansów badań wynika, że ponad połowa osób biorących udział w badaniu nie czy wydawanie paragonów bądź nie ma jakiekolwiek znaczenie dla wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków. Jedna trzecia respondentów uznała, że wydawanie bądź nie paragonów  nie ma wpływu na dochody budżetu państwa. Zaledwie 7% konsumentów przy zakupie towarów oraz 5% przy zakupie usług upomina się o paragon w sytuacji gdy go nie otrzymała.

Loteria paragonowa a nagrody

W celu zwiększenia atrakcyjności loterii przewidziane są nagrody. Do rozlosowania są laptopy oraz tablety, raz w miesiącu można wygrać samochód marki Opel Astra, raz na kwartał Opla Insignię. Losowania najcenniejszych nagród można śledzić w TVP Regionalna lub na kanale You Tube Ministerstwa Finansów. Nagrody nie mogą zostać wymienione ani nie można otrzymać ich wartości w gotówce. Warto również podkreślić, że wszystkie nagrody są zwolnione z podatku!

Kto może wziąć udział w loterii?

Loteria paragonowa została z entuzjazmem przyjęta przez Polaków. W ciągu kilku dni zarejestrowanych zostało milion paragonów. Katalog stron Udział w loterii mogą wziąć osoby pełnoletnie, które posiadają prawidłowo wystawiony paragon na kwotę nie mniejszą niż 10 zł. Udziału w loterii nie mogą brać pracownicy Minsterstwa Finansów i organizatora loterii oraz członkowie ich rodzin. Zobacz też:

Przelicznik wynagrodzenia