Aby firma mogła zarejestrować działalność musi posiadać nazwę. Nazwa musi spełniać pewne warunki i nie jest nadawana na zawsze. Jeżeli jest to działalność jednoosobowa obowiązkowe jest zawarcie w nazwie imienia i nazwiska właściciela.

Nazwa firma - co powinna zawierać?

DEIDG pozwala na umieszczenie w nazwie firmy dodatkowo określenia wskazującego na profil firmy, pseudonimu lub dowolnie wybranego elementu. Nazwa firmy nie może wprowadzać w błąd co do profilu prowadzonej działalności. Oprócz tego nazwa powinna odróżniać się od innych firm z tej samej branży. Jeżeli chodzi natomiast o spółki cywilne to w nazwie firmy muszą się znajdować co najmniej nazwiska wszystkich wspólników.

Czy mogę zmienić nazwę firmy?

Zmiana nazwy firmy jest możliwa. Najczęściej przedsiębiorca chcę zmienić nazwę z powodu słabych wynikó sprzedażowych czy złych skojarzeń z firmą. Nie można usunąć z nazwy nazwiska właściciela firmy lecz można zmienić pozostałe człony wchodzące w skład nazwy. Zgłoszenie zmiany zgłaszamy na wniosku CEIDG-1 w przeciągu 7 dni od dnia jej dokonania.

Jak wybrać nazwę firmy?

Nazwa firmy powinna być krótka, zwięzła, łatwa do zapamiętania oraz pozytywnie się kojarzyła. Ważne jest, aby sprawdzić czy dana nazwa ma dostępną domenę. Badania wykazują, że największą popularnością cieszą się nazwy, które mają około 5 znaków. Do tak krótkiej nazwie łatwo można dopasować sygnet. Nietrafiona i źle przemyślana nazwa firmy może poważnie zaszkodzić firmie. Bardzo często spotykanym błędem jest nie odróżniająca się nazwa przedsiębiorstwa od konkurencji. W rezultacie firmy mogą być mylone ze sobą. Kolejnym popełnianym błędem jest sfera językowa. Jeśli nazwa jest niepoprawna, trudna do zapamiętania bądź w innym języku oznacza coś obraźliwego to wywoła złe skojarzenia co oczywiście może tylko zaszkodzić. Zobacz też:

Kwestionariusz osobowy druk Dzień wolny za święto Badania okresowe pracowników

Katalog Ryszarda Katalog stron Oferty pracy