Przez założeniem firmy należy zastanowić się nad dającą najwięcej korzyści formą opodatkowania przedsiębiorstwa. Od tego bowiem zależeć będzie późniejszy sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych oraz księgowości.

Wybór opodatkowania

Przyszły właściciel firmy do wyboru ma kilka sposobów prowadzenia dokumentacji firmowej. Podstawowy to księgowość na zasadach ogólnych (podatek progresywny lub podatek liniowy 19 procentowy):

  • karta podatkowa - mogą z niej korzystać jedynie podatnicy, wykonujący ustawowo określone zawody. Dotyczy to głównie przedsiębiorców prowadzących drobną działalność usługową, gastronomiczną, handlową samodzielnie lub w formie spółki cywilnej i zatrudniających zaledwie kilku pracowników.
  • księga przychodów i rozchodów - polega na comiesięcznych lub kwartalnych ustalaniach wymiaru podatku od osiągniętego dochodu (to jest przychodu pomniejszonego o koszty)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wysokość ryczałtu jest zróżnicowana w zależności od rodzaju przychodów i stanowi: 3 %, 5,5%, 20 %, 17%.

Drugi sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych to pełna księgowość, która jest niezbędna przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. O wyborze rodzaju prowadzonej księgowości należy pisemnie poinformować urząd skarbowy.

Wybór księgowości

Przy tworzeniu przedsiębiorstwa nie mniej ważny jest także wybór najlepszej formy prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca do wyboru ma klasyczne biuro rachunkowe oraz księgowość internetową.

  • e-księgowość – świetnie sprawdza się w przypadku prowadzenia dokumentacji małego przedsiębiorstwa. Jest nowoczesna, bezpieczna, niezawodna i ,co najważniejsze, niedroga. Korzysta się z niej przy pomocy internetu. Aplikacje on-line są dostępne 24 h na dobę, przez co przedsiębiorca ma do nich bezpośredni dostęp kiedy tylko potrzebuje i to skąd tylko chce.
  • klasyczne biuro rachunkowe – jest dużo droższe niż księgowość internetowa. Posiada także wiele ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jest jednakże wymagane do prowadzenia pełnej księgowości, gdyż rozliczenia podatkowe tych działalności są znacznie bardziej skomplikowane prawnie.

Warto wiedzieć, że jednym z gigantów na Polskim rynku, świadczącym usługi zarówno nowoczesnej księgowości on-line, jak i tradycyjnej księgowości, w tym także i pełnej jest biuro rachunkowe we Wrocławiu.