Koniec miesiąca, na koncie pusto... nadprogramowe wydatki to prawdziwy koszmar, a życie od pierwszego do pierwszego to norma. Czy i Ciebie to dotyczy? Okazuje się, że wystarczy dobre planowanie budżetu domowego a co miesiąc będziesz mógł zaoszczędzić określoną sumę pieniędzy. Jak tego dokonać?

Budżet domowy - określ podstawowe wydatki

Ustalając budżet domowy, należy spisać wszystkie koszty jak ponosimy co miesiąc. Aby to zrobić, warto zebrać rachunki i paragony za zakupy, będzie też potrzebna kartka i długopis. Następnie spisujemy kwotę netto naszych zarobków i wszystkie wydatki. W pierwszej kolejności należy spisać wydatki stałe: opłaty za prąd, gaz, wodę czy internet. Kolejna partia wydatków to te, które przeznaczamy na konsumpcję - jedzenie czy życie kulturalne.

Planowane wydatki należy porównać z kwotą wynagrodzenia. Jeżeli jesteśmy na plusie, to dobrze - przechodzimy do kolejnego kroku. W przypadku bycia na minusie, należy przeanalizować wydatki i zastanowić się, które z nich można ograniczyć. Może kino dwa razy w tygodniu to przesada? Albo codzienne stołowanie się na mieście? Wydatki nie powinny przekraczać 60% wynagrodzenia.

Budżet domowy a jednorazowe wydatki

Jednorazowe wydatki,, które nie zostały uwzględnione powyżej, mogą dotyczyć:

  • prezentów (urodziny, święta),

  • przeglądu technicznego auta,

  • wyjazdu na urlop,

  • remontu mieszkania,

  • zakupu ubrań.

Planując takie wydatki warto również je umieścić na kartce. Jeżeli udało się coś jeszcze zaoszczędzić - przelewamy te pieniądze na konto oszczędnościowe.

Budżet domowy - plan roczny

Po sprawnym zaplanowaniu budżetu domowego na miesiąc, można przejść do planowania budżetu na rok. Biorąc pod uwagę poprzednie miesiące, można mniej więcej oszacować wydatki w kolejnych. Po każdym 30-dniowym okresie należy jasno określić kwotę jednorazowych wydatków - tak, aby mieć pewność, że oszczędzone pieniądze w skali roku pozwolą nam na pokrycie większych opłat np. związanych z ubezpieczeniem auta na początku stycznia.

Zobacz też:

Rozliczanie delegacji

lista obecności

niewykorzystany urlop