Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi pożyczek pozabankowych stały się pożyczki społecznościowe. Tylko w ciągu trzech ostatnich lat powstało w Polsce sześć portali internetowych, zajmujących się pośredniczeniem w udzielaniu pożyczek online. 

Pożyczki online - czym są?

Czym są pożyczki społecznościowe? Polegają one na udostępnieniu funduszy przez osobę prywatną innej osobie, poprzez specjalnie stworzone w tym celu portale internetowe. Istnieją także prywatne pożyczki pod zastaw samochodu lub nieruchomości dla osób chcących skorzystać z większej ilości gotówki.  Wystarczy wejść na odpowiednią stronę, zarejestrować się i można już skorzystać z ofert osób dysponujących wolną gotówką.

Serwisy pożyczek społecznościowych

Niekwestionowanym liderem na rynku polskich portali pożyczek społecznościowych, z 133 tys. zarejestrowanych użytkowników i ponad 38 mln zł udzielonych pożyczek, jest kokos.pl. Internauci  uważają go za jeden z najbezpieczniejszych portali pośredniczących w transakcjach pożyczkowych. Do grona kolejnych, czołowych portali zaliczyć można:

  • Zakra.pl
  • Finansowo.pl
  • Sekrata.pl
  • Ducatto.pl
  • NaChwilke.pl

Wciąż powstają nowe portale pośredniczące w tego typu transakcjach.

Pożyczki społecznościowe przewidziane są dla osób, które chcą bardzo szybko i bez zbędnych formalności uzyskać gotówkę. Klienci nie są sprawdzani w BIK, nie jest ustalana  ich zdolność kredytowa. Wiąże się to jednak z nader często horrendalnymi odsetkami i niekorzystnie formułowanymi umowami pożyczkowymi, działającymi na szkodę pożyczkobiorcy. Niestety nie ma wyspecjalizowanych organów kontrolujących tego rodzaju portale, dlatego też, tak jak i inne instytucje pozabankowe, pozwalają sobie na większy liberalizm.

Zobacz też:

smsapi