Pożyczki udzielane przez instytucje inne niż banki są ostatnią deską ratunku dla pożyczkobiorców z nieprzychylną historią kredytową lub nie mających jakiejkolwiek zdolności kredytowej. Niosą za sobą jednak pewne ryzyko mające związek z nieprzychylnie konstruowanymi umowami pożyczkowymi. Co powinno zatem wzbudzić uwagę pożyczkobiorcy? Słowo pożyczka w pewnym stopniu stało się synonimem słowa kredyt, jednakże nie zupełnie oznacza dokładnie to samo. Kredyt, jako usługa, zarezerwowany jest wyłącznie dla banków, natomiast pożyczkę można uzyskać nie tylko w banku, ale także w wielu innych instytucjach finansowych. Kruczki prawne kluczem do oswobodzenia się z niekorzystnego kredytu Przede wszystkim, ważna jest wartość kredytu, którą się zaciąga, ponieważ kwotę pożyczki od 500 PLN do 80 tys. PLN uważa się za kredyt konsumencki. Ten z kolei, podlega ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Zatem umowa, która dotyczy kwoty w tym zakresie, musi zawierać:
  • muszą być wyszczególnione wszelkie opłaty, które uiszcza się wraz otrzymaniem pożyczki. Szczególnie ważna jest również informacja o opłacie za rozpatrzenie wniosku , a także za przygotowanie i zawarcie umowy pożyczkowej, która nosi popularną nazwę „opłata przygotowawcza”
  • informacje o ustanowionej rocznej stopie procentowej , a także ewentualne warunki jej zmiany
  • całkowity koszt kredytu
  • informacje o sumie wszystkich prowizji, opłat i innych kosztów będących następstwem zawarcia umowy (nie mogą one przekroczyć wartości 5 % kwoty otrzymanego kredytu)
Bardzo ważna informacja, która musi znajdować się w umowie to ta, dotycząca możliwości i zasad wcześniejszej spłaty kredytu. Pożyczkobiorca musi wiedzieć w dniu podpisywania umowy, jakim konsekwencjom finansowym podlega, jeśli będzie chciał spłacić kredyt szybciej niż w terminie w niej zawarty. Zobacz też:
skierowanie na badania lekarskie pracownika karta szkolenia wstępnego bhp lista obecności