W prowadzeniu działalności gospodarczej niezwykle istotną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju programy, usprawniające zarządzanie firmą. Od prostych aplikacji do fakturowania, poprzez programy do księgowania, aż po narzędzia typu workflow. Gdzie ich szukać i jak z nich korzystać?
Programy do prowadzenia przedsiębiorstwa przyspieszają procesy zarządcze, usprawniają pracę biurową oraz zmniejszają koszty związane z utrzymaniem firmy. Można je podzielić na cztery główne grupy: CRM, programy do fakturowania, programy do księgowania oraz programy do kadr i płac.
Aplikacje do księgowania
To alternatywne rozwiązanie dla drogich biur księgowych. Skierowane są do małych i średnich firm, a do ich użytkowania nie jest potrzebna znajomość przepisów prawa podatkowego. Istnieją 2 rodzaje oprogramowań:
- instalowane na dysku twardym komputera, oraz
- dostępne na portalach internetowych typu SaaS.
Programy do wystawiania faktur
To proste programy, wspomagające pracę w biurze. Przy ich użyciu tworzone i przechowywane są wszelkie faktury, rachunki i dokumenty sprzedażowe.
CRM
CRM jest aplikacją do zarządzania relacjami z kontrahentami. Program zawiera rozbudowane bazy danych poszerzone o funkcjonalności, które pozwalają na uporządkowanie kontaktów zarówno pod względem hierarchii, jak i wypłacalności. Co więcej, pozwalają na:
- tworzenie zestawień płatności,
- tworzenie historii wydatków,
- tworzenie historii kontaktów z kontrahentem,
- zestawienie historii przekazanych dokumentów, ułożonych chronologicznie,
- analizę obrotów z danym kontrahentem,
- tworzenie historii sprzedaży wraz z informacją o dokonanych lub nie płatnościach faktur,
- planowane wydarzeń związanych z kontrahentem,
- wprowadzenie danych kontrahentów.
Programy kadrowo-płacowe To aplikacje umożliwiające tworzenie i prowadzenie dokumentacji pracowniczej w przedsiębiorstwie. Wykorzystując je można skorzystać z wyliczania wynagrodzenia, tworzenia kart pracowniczych i innej dokumentacji, a także dodatków dotyczących ZUS-u lub podatku dochodowego.