Właściciel firmy, który do celów swojej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy,może zastosować, bardzo opłacalne dla niego, odliczenia VATu. By móc zaoszczędzić , ma on możliwość zakupu samochodu z atestem producenta lub dostawcy. Wyżej wymieniony pojazd, popularnie zwany samochodem z kratką, nie jest już autem osobowym, tylko ciężarowym, a jego ładowność przewyższa pół tony. Podatnik posiadający wyżej wymieniony samochód, ma sposobność odliczyć VAT przy jego kupnie lub dzierżawie, ale też może odpisać koszty kupna paliwa napędowego, poświadczając je właściwymi fakturami VAT.

Prawem, które ustala przymus zakładania w samochodach ciężarowych trwałej przegrody, jest §8 ust.4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r., Nr 32, poz. 262, z późn. zm.). Tłumaczy on to, że przestrzeń kierującego i miejsce dla pasażerów, winno być oddzielone od części załadunkowej specjalną, wytrzymałą przegrodą.

Po aktualizacji niniejszej ustawy, wielu przedsiębiorców postanowiło odejść od kratki, która niejednokrotnie utrudniała jazdę pojazdem. Właściciele firm ci sugerowali się zapewne perspektywą straty możliwości odliczenia podatku VAT od ww. samochodu. Mimo to po wyrokach unijnych, prawo to powraca. Co z tym się wiąże, jeżeli przegroda nie została zdemontowana, można odzyskać VAT za czasy minione. Jeśli natomiast kratka została zdemontowana, a tym samym zmienił się rodzaj samochodu, VATu nie można już odzyskać.

Należy też pamiętać, że samochód, który nie posiada przegrody, a zarejestrowany jest jako samochód ciężarowy, nie spełnia przyjętych w prawach drogowych warunków technicznych, przez co nie będzie on dopuszczony do ruchu drogowego po przejściu uprzedniej kontroli.

Do skutecznego pozbycia się ścianki potrzebne są:

• Przegląd w stacji kontroli pojazdów,
• Przeróbka pojazdu,
• Przerejestrowanie pojazdu na pojazd osobowy

Ww. pojazd można nazwać osobowym, jednak nie daje on możliwości odliczenia podatku VAT od kupowanego paliwa napędowego.