Rozwój technologiczny sprawia, że księgowość w chmurze staje się coraz popularniejsza. Dlaczego tak się dzieje? Czym kierować się, poszukując odpowiedniego narzędzia do rozliczenia jednoosobowej działalności gospodarczej w chmurze? Samodzielne prowadzenie księgowości online - poznaj jego zalety!

Na czym polega samodzielne prowadzenie księgowości online?

Samodzielne prowadzenie księgowości online przy wykorzystaniu dostępnych programów przechowujących dane w chmurze nie jest trudne. Wystarczające jest posiadanie podstawowej wiedzy o obowiązujących przepisach, dokładność oraz terminowość. Prowadząc samodzielnie księgowość przy wykorzystaniu dostępnych na rynku programów księgowych online, należy wprowadzić dane do aplikacji, sprawdzić rejestry i ewidencje, obliczyć podatki, wysłać deklaracje VAT i pliki JPK, a w razie potrzeby także informację podsumowującą VAT-UE. Jeśli korzysta się z tradycyjnego biura rachunkowego, wykonanie tych wszystkich czynności leży po stronie księgowego, który informuje przedsiębiorcę o zobowiązaniach podatkowych koniecznych do uiszczenia.

Samodzielne prowadzenie księgowości online z wykorzystaniem narzędzi przechowujących dane w chmurze zapewnia wygodny i szybki dostęp do danych finansowych. Wystarczy posiadać odpowiednie urządzenie z dostępem do internetu, aby w każdym momencie i z każdego miejsca korzystać z funkcji oferowanych przez aplikacje księgowe online.

Zalety prowadzenia samodzielnej księgowości w chmurze

Samodzielne prowadzenie księgowości online to rozwiązanie mające wielu zwolenników, szczególnie wśród osób posiadających jednoosobowe działalności gospodarcze. Wykorzystanie dostępnych programów księgowych online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Dzięki odpowiednim narzędziom nie trzeba co miesiąc dostarczać dokumentów do księgowego, można w szybki sposób wprowadzić je samodzielnie do aplikacji i sprawdzić wysokość zobowiązań podatkowych.

Samodzielne prowadzenie księgowości online zapewnia przedsiębiorcy niezależność, dane do aplikacji można wprowadzać na bieżąco, dzięki czemu otrzymujemy pełny obraz aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co pomaga w optymalizacji podatkowej np. podejmując szybkie decyzje o ewentualnych inwestycjach. Samodzielna księgowość pozwala lepiej kontrolować nasze przychody i koszty niż ma to miejsce podczas korzystania z usług zewnętrznych.

Samodzielne prowadzenie księgowości online to także zachowanie wszelkich informacji firmowych i danych finansowych dla siebie, nie trzeba udostępniać ich biuru rachunkowemu.

Cena jest jednym z czynników, które mogą zachęcić przedsiębiorców do samodzielnego prowadzenia księgowości online. Programy księgowe przechowujące dane w chmurze są tańsze w porównaniu z usługami oferowanymi przez tradycyjne biura rachunkowe.

Różnego rodzaju aplikacje księgowe wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji ułatwiających przedsiębiorcom prowadzenie biznesu, m.in.:

  • wystawianie faktur;

  • magazyn;

  • moduły kadrowo-płacowe;

  • integracja z e-bankowością;

  • e-Commerce.

Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości online, nie pozostajemy bez pomocy. Dostawcy oprogramowań księgowych zazwyczaj zapewniają wsparcie ekspertów służących pomocą w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Jakie narzędzie do prowadzenia księgowości online w chmurze wybrać?

Program wFirma to intuicyjna i prosta aplikacja, która na podstawie wystawionych faktur przychodowych (bezpośrednio z programu) i zaewidencjonowanych dokumentów kosztowych przy pomocy odpowiednich algorytmów automatycznie oblicza wysokość podatku do zapłaty. System automatycznie księguje zdarzenia na podstawie skanów faktur, faktur elektronicznych XML lub z PDF. Z programu można pobrać wszystkie rejestry i ewidencje niezbędne do prowadzenia księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej.

Doświadczeni programiści, księgowi i szereg innych ekspertów monitorują zmiany w przepisach oraz trendy na rynku, dzięki czemu mamy pewność, że oprogramowanie jest zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami, a aplikacja ułatwia nam prowadzenie biznesu.

Program wFirma zapewnia bezpieczeństwo danych, które są gromadzone w profesjonalnych serwerowniach. Zasady działania systemu zostały dostosowane do wymogów stawianych w ustawie o ochronie danych osobowych. Dodatkowo aplikacja automatycznie tworzy elektroniczne archiwum zaksięgowanych dokumentów, dzięki czemu mamy do nich łatwy i szybki dostęp.

Samodzielne prowadzenie księgowości online ma wiele zalet, ale także wady. Należą do nich m.in. konieczność posiadania podstawowej znajomości przepisów, wygospodarowanie czasu na rozliczenie czy większa odpowiedzialność. Ostateczną decyzję warto poprzedzić szczegółową analizą dostępnych rozwiązań w odniesieniu do indywidualnej sytuacji, specyfiki prowadzonej działalności, potrzeb i oczekiwań. Staranne rozważenie zalet i wad księgowości online i skorzystania z usług tradycyjnego biura rachunkowego z pewnością przyczyni się do dokonania właściwego wyboru.