W przypadku braku gotówki albo gdy dokonywany jest jakiś większy zakup jak np. samochód czy mieszkanie korzystamy z kredytów. Warto tutaj się dokładniej zastanowić zanim podpisze się umowę kredytową. Banki bardzo chętnie namawiają swoich klientów do wykupienia różnych ubezpieczeń kredytu. Często nawet bez wykupienia ubezpieczenia bank nie chce udzielić kredytu. Dowiedzmy się na co należy zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową wraz z ubezpieczeniem i jak bardzo ono chroni klienta.

Ubezpieczenie kredytu przed czym chroni

Wykupienie ubezpieczenia kredytu ma przede wszystkim chronić zarówno kredytobiorcę i jego bliskich jak i bank przed problemami dotyczącymi spłaty zobowiązania. Przeważnie ubezpieczenie kredytu obejmuje:

  • śmierć kredytobiorcy,
  • utratę przez kredytobiorcę źródła dochodów,
  • poważna choroba,
  • czasowa niezdolność do pracy.

Można również ubezpieczenie poszerzyć o różnego rodzaju usługi assistance. A więc kredytobiorca może np. zapewnić sobie pomoc medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku czy wykupić ubezpieczenie na życie. Oczywiście nie wszystkie ubezpieczenia są obowiązkowe, ale często są oferowane gdyż ich zakup będzie związany z lepszymi warunkami otrzymania kredytu.

Ubezpieczenie kredytu - odszkodowanie

Każdy bank może określić inne sytuacje w których kredytobiorca otrzyma prawo do odszkodowania. Należy więc dokładnie sprawdzić zakres w jakich sytuacjach ubezpieczyciel będzie wypłacał odszkodowanie albo dokonywał spłaty rat za kredytobiorcę. Jeśli wystąpiła by sytuacja że to ubezpieczyciel będzie płacił raty kredytu to wówczas pieniądze będą przelewane bezpośrednio do banku na rachunek kredytowy, nie będą wypłacane bezpośrednio kredytobiorcy. Należy więc zawsze domagać się otrzymania szczegółowych warunków ubezpieczenia w których znajduje się pełny spis zdarzeń, kiedy można domagać się wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela. Może się również zdarzyć że będzie jakiś okres karencji, a więc okresu czasu przez który nie otrzymamy żadnych środków po zawarciu umowy.

Ubezpieczenie kredytu, a jego większe koszty

Oczywiście ubezpieczenia nie są darmowe, za objecie kredytu dodatkową ochroną należy dodatkowo zapłacić. Opłaty takie mogą być pobierane z góry za całkowity okres trwania kredytu albo pobierane miesięcznie, a więc doliczane do kwoty raty. w takim wypadku miesięczna oplata za ubezpieczenie będzie mniej odczuwalna dla kredytobiorcy, niż dokonanie opłaty całej kwoty z góry - nie są to małe koszty. Warto więc dokładnie się zastanowić czy jest to opłacalne i w jaki sposób te dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu wpłynął na jego całkowity koszt. Jak już zostało wspomniane wykupienie ubezpieczenia kredytu w banku przeważnie ma wpływ na lepsze warunki otrzymania kredytu, np. mniejszą prowizję czy marże. Ale kredytobiorca nie musi się decydować na polisę jaką oferuje bank w którym jest zaciągane zadłużenie. Zawsze może skorzystać z innych towarzystw ubezpieczeniowych, które będą tańsze a zakres ochrony porównywalny lub nawet ten sam. Decyzję o zaciągnięciu kredytu należy dokładnie przeanalizować i dokładnie sprawdzić jakie całkowite koszty trzeba będzie ponieść.