Jednym z najczęściej używanych produktów finansowych oferowanych przez banki jest karta kredytowa. Oprócz tego że zapewnia dodatkową płynność finansową to jest prosta w obsłudze oraz wygodna. A często się zdarza, że dokonując zakupu np. biletu lotniczego przez internet płatność może być dokonana tylko i wyłącznie za pomocą karty kredytowej. Oczywiście termin spłaty zobowiązania na karcie kredytowej jest dłuższy - w każdym banku wygląda to inaczej, a jeśli zostanie dokonany w terminie wówczas posiadacz karty kredytowej nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z odsetkami. Sprawdźmy jak korzystać z karty kredytowej!

Karta kredytowa - podstawowe informacje

Karta kredytowa jest niezależnym produktem bankowym, który nie jest powiązany z kontem bankowym osobisty lub firmowym. Karta kredytowa ma z góry założony limit, który w zależności od dochodów można zwiększyć bądź na żądanie klienta zmniejszyć. Ma ona otworzone oddzielne konto z góry ustalonym limitem kredytowym. Karty kredytowe mają z góry ustalony termin spłaty tzw. okres “bezodsetkowy”, a więc ilość dni przez jaki nie będą naliczane odsetki. Po przekroczeniu ustalonego okresu czasu spłaty bank nalicza odsetki od kwoty zadłużenia aż do momentu jej spłaty. Czasem się zdarza, że dokonując określonych zakupów można płacić tylko kartą kredytową przede wszystkim gdy:

  • dokonywana jest rezerwacja biletu lotniczego przez internet,
  • dokonuję się opłat za ubezpieczenia np. mieszkania, czy OC samochodu - przy płatności kartą kredytową jest dodatkowa zniżka,
  • wynajmuje się samochód zagranicą.

Karta kredytowa - termin spłaty zadłużenia a koszty

Jak już zostało wspomniane posiadaczowi karty kredytowej nie są naliczane odsetki do ustalonego terminu, a więc jest możliwość nie płacenia w ogóle za zakupy dokonywane kartą kredytową. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłączenia płatności kartą kredytową bezgotówkowo a nie dotyczy wypłat gotówki czy bezpośrednich przelewów z konta karty kredytowej. Od transakcji gotówkowych odsetki liczone są za każdy dzień do dnia spłaty środków. Należy mieć również na uwadze że w niektórych bankach od przelewów z konta karty kredytowej mogą być pobierane dodatkowe prowizje to samo dotyczy wypłat gotówki. Wiadomo jest również to że bank pobiera opłaty za użytkowanie karty kredytowej, są to często niemałe koszty. Ale chcąc zachęcić klienta często banki oferuję użytkowanie bez kosztów (stałe lub czasowe) jeśli w pierwszych miesiącach użytkowania klient dokona daną liczbę transakcji lub gdy często korzysta z karty kredytowej.

Karta kredytowa - korzyści

Jedną z zalet korzystania z karty kredytowej jest fakt iż za zakupy można płacić z odroczonym terminem płatności. Tylko należy pamiętać aby zobowiązanie wobec banku regulować w określonym terminie, jeśli chce się uniknąć odsetek. Jeśli dokonany zostanie jakiś większy zakup i z góry wiadome jest iż karta kredytowa nie zostanie spłacona w czasie, to niektóre banki oferują możliwość rozłożenia jakiejś części zobowiązania na raty. Jest to korzystne ze względu na możliwość niższego oprocentowania niż w przypadku kredytu, czasem nawet braku prowizji. O dodatkowe informacje należy pytać w banku.