Coraz częściej pracujemy poza Polska, korzystamy z zagranicznych sklepów lub często podróżujemy po świecie, dlatego też na rynku pojawił się dostęp do bardzo wygodnej. Mowa o koncie walutowym. Czasy problemu z wpływami w zagranicznych walutach minęły bezpowrotnie i banki dotrzymały kroku w zmieniających się czasach. W czasach kiedy dostęp do banku mamy przez telefon, oczywistym było, iż tylko kwestią czasu będzie pojawienie się kont dla osób, które pracują za granicą lub zwyczajnie operują obcymi walutami w handlu.

Co warto wiedzieć o kontach walutowych?

Najpopularniejsze konto walutowe, to konta w dolarach, euro oraz frankach szwajcarskich (najczęściej dla osób posiadających kredyt w tej walucie). Konta w większości banków są darmowe, bez dodatkowych opłat za prowadzenie. Jeśli chodzi o wykonywanie przelewów mamy dwie opcje: po kursie bankowym oraz po kursie kantoru (ze strony internetowej na przykład). Jak wiadomo, kurs walut w banku jest nieco droższy, z kolei w kantorze wysyłamy gotówkę w odpowiedniej wysokości a otrzymujemy z powrotem kwotę w żądanej walucie.

Kiedy bank dokona podwójnego przewalutowania?

Otrzymywanie przelewów z kolei uzależnione jest od tego, jaka waluta do nas dotrze. Jeśli posiadamy konto w dolarach a otrzymamy przelew w innej walucie, to bank automatycznie dokona podwójnego przewalutowania (z początkowej waluty na euro a następnie dopiero z euro na walutę, w której posiadamy rachunek), co wiąże się z dodatkowymi kosztami z naszej strony, ponieważ bank za te transakcje obciąży nasz rachunek. W przypadku przelewów tych samych walut transakcje są darmowe i nie jesteśmy narażeni na żadne dodatkowe koszty.

Działalność gospodarcza a konto walutowe

Tyle o osobach indywidualnych a co z przedsiębiorcami? Często podczas zakładania konta firmowego, właściciel firmy otrzymuje propozycję otworzenia konta walutowego. W tej sytuacji, przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić  konto walutowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą do urzędu skarbowego. Podatnik może dokonać tego przez aktualizację danych w CEIDG.

Jakie dane są potrzebne do wpływu wynagrodzenia na konto walutowe?

Dane potrzebne do przelania wynagrodzenia na konto walutowe:

  • numer konta w formacie IBAN – czyli 26 cyfry, które poprzedza kod kraju, bez myślników i spacji
  • kod BIC - często znany również pod nazwą SWIFT CODE - to oddzielny kod dla celów identyfikacji banków. Zazwyczaj składa się z sześciu liter, pięciu cyfr.
  • imię, nazwisko oraz adres (dane właściciela rachunku)
  • nazwę banku