Zgodnie z przepisami, jeśli do firmy nabywane są nowe sprzęty, należy je w pewnych sytuacjach wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Czym dokładnie są środki trwałe i kiedy trzeba je ewidencjonować - o tym w poniższym artykule.
Definicja środków trwałych według ustaw podatkowych
- Według ustawy o PIT, środki trwałe to stanowiące własność albo współwłasność podatnika, nabyte albo wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- lokale będące odrębną własnością,
- budynki,
- środki transportu,
- budowle,
- maszyny,
- urządzenia,
- inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy.
- budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
- przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych,
- tabor transportu morskiego w budowie, sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie „statki” o symbolu 35.11, zaliczone do branży 1051- -1053 Systematycznego Wykazu Wyrobów (SWW) Głównego Urzędu Statystycznego,
- składniki majątku, niestanowiące własności albo współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie na przykład umowy leasingu, zawartej z właścicielem albo współwłaścicielami tych składników – jeżeli odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Definicja środków trwałych według ustawy o rachunkowości Zgodnie z ustawą, środki trwałe to kontrolowane przez jednostkę rzeczowe aktywa trwałe, o przypuszczalnym czasie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne oraz zdatne do użytku w momencie oddania do używania, przeznaczone na potrzeby działalności gospodarczej. W ich poczet wlicza się w zwłaszcza:
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- inwentarz żywy,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
- maszyny,
- środki transportu i inne rzeczy,
- nieruchomości - w tym także grunty,
- prawo wieczystego użytkowania gruntu,
- urządzenia,
- lokale będące odrębną własnością,
- budowle i budynki,
- ulepszenia w obcych środkach trwałych.
obliczanie pensji netto