Większość z nas czuje lęk przed publicznym wystąpieniem – niezależnie od tego, czy jest to sytuacja służbowa czy prywatna, czy występujemy przed kilkoma czy kilkudziesięcioma osobami. Czujemy przyspieszone bicie serca, słyszymy głośno własne myśli, ręce zaczynają się pocić i nie możemy się skupić. Któż z nas tego nie przechodził? Sprawdźmy, jak trenować wystąpienia publiczne!

A przecież jako małe dzieci trajkotaliśmy nieustannie, rozmawialiśmy z każdym na ulicy. Co i kiedy się w nas zmieniło?

Kiedy w szkole trzeba było wychodzić na środek i coś mówić, podczas gdy nauczyciele oceniali nas publicznie, ukształtowała się fobia społeczna, z którą dzisiaj ma problemy większość dorosłych ludzi. Na szczęście fobia społeczna nie jest wrodzona, ale wyuczona – a to oznacza, że można jej się oduczyć.

Jeśli nie chcemy czuć dyskomfortu podczas publicznego wyrażania swoich opinii, warto popracować nad zmianą swojego postrzegania publicznych wystąpień oraz nauczyć się rządzących nimi podstawowych zasad. Można skorzystać z odpowiednich kursów i szkoleń, ale można też spróbować pracować nad sobą indywidualnie. Każdy z nas jest inny i u każdego sprawdzić się może inna metoda:

 • Trenuj afirmację – pamiętaj, że twoje myśli staną się wykładnikiem twoich zachowań. Jeśli myślisz „Nie uda mi się”, „Wyśmieją mnie”, to masz rację – jest duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Jeśli zaś myślisz o sobie w sposób pozytywny, zdajesz sobie sprawę, że nad czymś pracujesz i dlatego masz szansę na polepszenie swojej techniki wystąpień – tak się stanie. Z każdym wystąpieniem będziesz coraz lepszy.

 • Naucz się technik relaksacyjnych – gdy nauczysz się w relaksować swoje ciało, będziesz mógł wykorzystać to przed każdym wystąpieniem publicznym.

 • Odczaruj publiczność – wyobraź sobie, że mówisz do grupy małych dzieci. Pomyśl, ze mogą być zdenerwowane. Wejdź na salę i uśmiechnij się do nich. Wysłany uśmiech zawsze do nas wraca. Poczujesz się spokojniej.

 • Pamiętaj o podstawowych prawach zapamiętywania – najlepiej pamiętamy to, co jest na początku i to co jest na końcu (oraz to, co się wyróżnia, jest ciekawe, inne).

 • Naucz się mówić tak aby inni cię słuchali – mów według schematu: Dlaczego? Po co? Co? Jak? Co jeszcze?

 • Zacznij wystąpienie od wytłumaczenia słuchaczowi, dlaczego ma Ciebie słuchać, co będzie z tego miał, a zyskasz jego uwagę. Następnie powiedz o czym będziesz mówił, a dopiero potem przejdź do punktu:

 • Jak, czyli do treści przekazu. Na koniec powiedz, co jeszcze może zyskać słuchacz, poznając dany temat.

 • Używaj metafor – są łatwo przyjmowane przez umysł człowieka, dlatego też są tak bardzo skuteczne. Słysząc wprowadzenie do metafory „To jest tak, jak z....”, słuchacz automatycznie przyjmuje stan nastawiony na ich odbiór. To trochę tak, jak ze słuchaniem bajek w dzieciństwie.

 • Zawsze bądź dobrze przygotowany – poświęć czas na przygotowanie się do wystąpienie. Gdy będziesz czuł się przygotowany, będziesz od razu czuł się pewniej. Jednak gdy już zaczniesz wystąpienie, nie trzymaj się sztywno przygotowanej wypowiedzi (nie ucz się jej na pamięć!). Pamiętaj, że wszystko wiesz na ten temat i postaraj się dostosować do grupy, przed którą występujesz. Pozwól sobie na zmiany kolejności przygotowanego materiału, jeśli czujesz że grupa tego potrzebuje.

 • Pamiętaj o mowie ciała – dobrze przygotowana treść  jest oczywiście bardzo istotna, ale nie możesz zapominać o mowie twojego ciała. Warto stosować techniki, które będą sprzyjały lepszej koncentracji słuchaczy na twojej osobie.

 • Trenuj wystąpienia – nagraj swoje wystąpienie i zobacz je tak, jakbyś był słuchaczem. Zastanów się co możesz poprawić, aby wystąpienie było ciekawsze. Skorzystaj z pomocy trenera, który pomoże ci udoskonalić twoje wystąpienia. 

Autorka: Renata Wrona, szefowa agencji PR PRIME IMGE