- Wsparcie firmy w dobie koronawirusa - odrocz lub rozłóż na raty płatności ZUS
- Zawnioskuj o umorzenie podatku za pracowników i nie tylko
- Wsparcie firmy w dobie koronawirusa - ochroń miejsca pracy również bez Tarczy
- Rozwiąż umowy lub zmień ich warunki, korzystając z klauzuli rebus sic stantibus
- Jako wsparcie firmy w dobie koronawirusa, zamień biuro rachunkowe na samodzielną księgowość
- Taelo – bezpłatna platforma ogłoszeniowa
- Darmowa platforma e-commerce – Pasejo.pl
Pandemia niesie za sobą bardzo negatywne skutki dla świata biznesu. Kryzys dotyka wiele firm z praktycznie każdej branży. Państwo oferuje różne rozwiązania wspierające przedsiębiorców, jednak nie będą one przeznaczone dla wszystkich, a tylko dla tych, którzy spełnią odpowiednie warunki. Jeśli nie można liczyć na postanowienia Tarczy, wówczas należy szukać samodzielnie rozwiązań, które pozwolą przetrwać ten trudny czas. Przedstawiamy możliwe wsparcie firmy w dobie koronawirusa.
Wsparcie firmy w dobie koronawirusa - odrocz lub rozłóż na raty płatności ZUS
Jeśli firma nie spełnia warunków opisanych w ustawie i została wykluczona z możliwości korzystania ze zwolnienia z ZUS, wówczas może ubiegać się o odroczenie płatności składek lub rozłożenie ich na raty. Starając się o odroczenie składek, nie trzeba spełniać warunku dotyczącego daty założenia działalności, uzyskanego dochodu czy wielkości przedsiębiorstwa. Dzięki temu rozwiązaniu środki, jakie należałoby przekazać do ZUS, zostaną dłużej na koncie i zapewnią większą płynność.
Aby uzyskać takie wsparcie firmy w dobie koronawirusa, konieczne jest złożenie wniosku RDU do ZUS. Można przekazać go do odpowiedniej placówki za pośrednictwem poczty lub składając go w skrzynce na dokumenty. Można go również wysłać elektronicznie poprzez portal PUE. We wniosku należy wskazać jedynie, jak sytuacja związana z epidemią wpłynęła na sytuację finansową firmy.
Zawnioskuj o umorzenie podatku za pracowników i nie tylko
Tarcza Finansowa daje możliwość korzystania z odroczenia płatności podatku za pracowników. Dotyczy to zaliczek za marzec i kwiecień, które będzie można uiścić do 1 czerwca, bez konsekwencji finansowych w formie odsetek. Jednak takie rozwiązanie może być niewystarczające. W obecnej sytuacji warto rozważyć odroczenie terminu płatności podatku na okres jeszcze późniejszy, dogodny dla podatnika. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku TER-Z do urzędu skarbowego i odpowiednie umotywowanie go, czyli opisanie sytuacji, która uniemożliwia zapłatę daniny w ustawowej dacie. Wniosek ten może dotyczyć nie tylko podatku za pracowników, ale i innych podatków PIT, CIT czy VAT.
Co ważne, jeśli po wyznaczonym terminie przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić zaległości, wówczas może starać się również o umorzenie podatku. Aby uzyskać takie wsparcie firmy w dobie koronawirusa, konieczne jest w tym celu złożenie wniosku UM-Z, w którym także wskazuje się okoliczności uniemożliwiające spłatę zobowiązań. Wniosek ten powinien zostać wyczerpująco uzasadniony, ponieważ urząd kieruje się przy rozpatrywaniu ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym.
Warto mieć na uwadze, że takie wsparcie firmy w dobie koronawirusa jak przyznanie odroczenia czy umorzenia podatków jest uznaniowe. Urząd rozpatrując wniosek, bada sytuację majątkową podatnika. W dobie koronawirusa co do zasady nie ma potrzeby dodawania do wniosku załączników – urząd będzie rozpatrywał wniosek na podstawie materiałów dowodowych zebranych we własnym zakresie. Jednak dołączenie poszczególnych dokumentów potwierdzających stan opisany we wniosku może przyspieszyć wydanie decyzji.
Wsparcie firmy w dobie koronawirusa - ochroń miejsca pracy również bez Tarczy
Zwalnianie pracowników nie jest łatwe ani przyjemne dla żadnej ze stron. Obecna sytuacja zmusza jednak wielu pracodawców do stosowania takich rozwiązań. Nie jest bowiem tajemnicą, że wynagrodzenia stanowią często największy koszt prowadzonej działalności. Tarcza Antykryzysowa przewiduje wprawdzie możliwość dofinansowania pensji pracowników, jednak jest to możliwe wyłącznie w przypadku firm, które mają odpowiednio wysokie spadki obrotów. Firmy, które dotknął kryzys, a które nie spełniają warunków do uzyskania wsparcia, walczą o utrzymanie miejsc pracy, oszczędzając na innych rozwiązaniach. Takie posunięcia będą skuteczne z pewnością na samym początku, później jednak może się okazać, że nie są wystarczające. Żadna osoba nie chciałaby stracić pracy w obecnym czasie – rynek pracy zmienił się, zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo małe. Tylko nieliczne podmioty oferują zatrudnienie w czasie pandemii.
Jako wsparcie firmy w dobie koronawirusa, która nie chce zwalniać pracowników i dąży do zachowania całej załogi, może spróbować zawrzeć z pracownikami porozumienia dotyczące obniżenia pensji w tym trudnym okresie. Wtedy każda ze stron dołoży swoją cegiełkę do utrzymania zakładu pracy w dobrej kondycji. Jest to słuszne rozwiązanie dla obu stron – pracodawcy pozwoli zaoszczędzić, a pracownikowi zachować pracę. Pracownicy powinni dobrze rozważyć taką opcję, odmowa może bowiem wiązać się z utratą pracy, a w efekcie środków do utrzymania, jako że, jak już wspomniano, w obecnej sytuacji znalezienie nowego zatrudnienia może okazać się trudne.
Rozwiąż umowy lub zmień ich warunki, korzystając z klauzuli rebus sic stantibus
Wybuch epidemii drastycznie zmienił sytuację wielu przedsiębiorców. W przypadku gdy taka nieoczekiwana zmiana stosunków nadmiernie utrudnia wywiązanie się z umowy lub grozi przedsiębiorcy rażącą stratą, może on skorzystać z klauzuli nadzwyczajnej zmiany okoliczności. Zawarty w kodeksie cywilnym przepis umożliwia bowiem sądową zmianę treści umowy, a nawet jej rozwiązanie.
Jako wsparcie firmy w dobie koronawirusa, zamień biuro rachunkowe na samodzielną księgowość
W obecnym czasie bardzo niepotrzebnym wydatkiem może okazać się korzystanie z usług biura rachunkowego. Tym bardziej w momencie, gdy nie ma dokumentów do księgowania lub jest ich tak niewiele, że spokojnie można je zewidencjonować samodzielnie. To samo dotyczyć może rozliczania pracowników. Dla osób, które chcą zrezygnować z pomocy księgowej i rozliczać się na własną rękę, istnieją specjalne systemy. Jednym z nich jest system wFirma.pl oferujący wsparcie ekspertów z zakresu księgowości i kadr. Takie wsparcie firmy w dobie koronawirusa ma wiele udogodnień:
- dostęp do systemu z dowolnego miejsca podłączonego do internetu, dzięki czemu wszystkie dokumenty są zawsze pod ręką;
- księgowanie dokumentów przy pomocy funkcji OCR, która sama wprowadza faktury do systemu;
- zarządzanie sprzedażą na Allegro;
- prowadzenie magazynu i kontrolowanie stanu produktów;
- dopełnianie obowiązków względem ZUS i US dzięki możliwości bezpośredniej wysyłki deklaracji do tych instytucji bez korzystania z programów pośredniczących oraz podpisu kwalifikowanego;
- naliczanie wynagrodzeń pracowników za pomocą dwóch kliknięć;
- darmowe wsparcie techniczne ekspertów;
- bezpieczeństwo przechowywania danych dzięki zgodności systemu z RODO.
Obecnie dla nowych klientów trwa promocja – przez pierwsze 30 dni mogą testować system za darmo, a później otrzymają rabat w wysokości 99% na pierwsze przedłużenie pakietu. Miesięcznie pakiet będzie kosztował 45 groszy przy przedłużeniu na maksymalnie 3 miesiące lub 35 groszy, jeśli pakiet wykupi się na co najmniej 180 dni (maksymalnie 360 dni).
Choć Tarcza Antykryzysowa nie pozwala wielu przedsiębiorcom na skorzystanie z ulg i dofinansowań, nie powinni oni się poddawać. Wsparcie firmy w dobie koronawirusa daje wiele alternatyw, z których można skorzystać w czasie kryzysu. Warto szukać i sięgać po takie rozwiązania, ponieważ dzięki nim firma może przetrwać ten trudny czas. Bez wątpienia przedsiębiorcy powinni wykazać się sporą elastycznością i otwartością na nowe możliwości, chociażby technologiczne. Dzięki takiej postawie pomimo przeciwności będą w stanie wyjść z tej sytuacji obronną ręką.
Taelo – bezpłatna platforma ogłoszeniowa
Najlepszym sposobem na zareklamowanie swojej firmy jest skorzystanie z zewnętrznych portali internetowych. Większość osób w poszukiwaniu sprawdzonych firm właśnie tam szuka podpowiedzi. Warto więc założyć profil swojej firmy na najpopularniejszych stronach internetowych takich jak serwis Taelo.pl. Tam firma ma możliwość darmowego zareklamowania swoich usług. Na portalu zgłoszenia mogą dodawać też osoby poszukujące usługi bądź konkretnej dostawy towarów. Firma może również odpowiadać na takie zgłoszenia i wysłać swoją ofertę zainteresowanym. Dzięki stworzeniu wizytówki firmy można rozwinąć bazę lojalnych klientów, którzy w przyszłości nie tylko będą wracać, ale też będą polecać firmę innym osobom. Ponadto serwis Taelo.pl umożliwia prowadzenie bloga firmowego, co pozwala przedsiębiorcy na zbudowanie wizerunku eksperta w swojej dziedzinie, a to z kolei przekłada się na zwiększenie zaufania w oczach przyszłych klientów. Reasumując, dzięki portalom internetowym możliwe jest:
- pozyskiwanie klientów;
- utrzymywanie z nimi stałego kontaktu;
- budowanie wizerunku eksperta;
- dostarczanie usług.
Darmowa platforma e-commerce – Pasejo.pl
Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad zamknięciem biznesu z powodu spadku obrotów, nie powinni się poddawać. Istnieje wiele sposobów na dotarcie do klienta i nie zawsze musi to być kontakt bezpośredni. W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej robią zakupy przez internet, zatem przeniesienie sklepu stacjonarnego do sieci może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zakładanie sklepu internetowego nie jest problematyczne – zwykle sprowadza się do założenia konta, wprowadzenia bazy produktów i wystawienia ofert. Im oferty będą ciekawsze, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia korzyści i zdobycia grona lojalnych klientów. Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich narzędzi do prowadzenia sklepu internetowego, warto zapoznać się z ofertą platformy Pasejo. To, co wyróżnia Pasejo na tle innych platform e-commerce, to zdecydowanie prostota działania i intuicyjność. Użytkownik w łatwy sposób może utworzyć oferty, bazy produktów i własny profil w sieci. Dodatkowo twórcy oprogramowania webowego zapewniają użytkownikom dostęp do szerokiej bazy analiz, historii korespondencji, zamówień oraz integracji z zewnętrznymi programami magazynowymi, do fakturowania, a także do prowadzenia księgowości online, które zapewniają całkowitą automatyzację procesu sprzedaży w internecie. Możliwe jest też prowadzenie akcji marketingowych w formie promocji, poleceń produktów na portalach społecznościowych czy w formie newslettera. Warto dodać, że dla użytkowników systemu wfirma.pl usługa jest darmowa.