j0309270Współczesne instytucje finansowe mają do zaoferowania swoim konsumentom znacznie więcej niż tradycyjne banki. Tańsze kredyty, atrakcyjniejsze lokaty, a także darmowe rachunki indywidualne to jedynie kilka przykładów tego, ile można zyskać korzystając z usług banków online.

Globalizacja sieci internetowej sprawiła,że na rynku pojawiły się tak zwane banki online. Są to instytucje finansowe, których placówki znajdują się w Internecie. Do gigantów zajmujących się tego rodzaju działalnością zaliczyć można bez wątpienia: Deutsche Bank, mBank, Volkswagen Bank, Toyota Bank i Inteligo. Nowych klientów banki internetowe przyciągają całkowicie darmowymi rachunkami osobistymi i firmowymi, atrakcyjnymi i oprocentowanymi na wysoki procent lokatami, a także korzystnymi kredytami. Ich konkurencyjność związana jest z nowoczesną metodą ograniczania wydatków mających związek z prowadzeniem jednostek bankowych. Zamiast kosztownych oddziałów, cała instytucja przenoszona jest do Internetu, a powstałe w ten sposób oszczędności przekładane są na lepsze oferty produktowe. Dzięki swej obecności w sieci, banki Internetowe trafiają także do szerszego grona odbiorców.

Obecnie polskie banki zmierzają w kierunku rozprzestrzeniania swoich usług w sieci internetowej. Nierzadko wykorzystywana jest polityka dużych opłat przy wykonywaniu zleceń w oddziale, mająca na celu przekonanie klientów do samodzielnej realizacji przelewów poprzez Internet. Patrząc na naszych sąsiadów z za zachodniej granicy, już teraz można być pewnym, że i w Polsce bankowość online będzie jedyną dostępną formą współzależności na linii bank-klient.

Oferta banków internetowych skierowana jest głównie do osób, które mają stały dostęp do sieci internetowej. Dzięki upowszechnieniu operacji bankowych, wszelkie płatności i przelewy klienci banku mogą wykonywać samodzielnie. To znacząco ułatwia życie nie tylko przedsiębiorcom prowadzącym własną firmę, ale też osobom zabieganym.