Bankowość mobilna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Z jednej strony jest to dla banków szansa, ale też duże wyzwanie. W chwili obecnej rynek bankowy jest rynkiem mobilnym. Całkowite przeniesienie relacji bank klient do sieci jest niemożliwe. Banki muszą podjąć decyzję w jakim kierunku się rozwijać. Czy palcówki powinny pełnić funkcję skromniejszych niż w tej chwili oddziałów czy też oddziałów z wyłączeniem strefy sprzedaży czy też właśnie sprzedaż powinna być podstawą ich rozwoju.
Bankowość mobilna a rozwój urządzeń mobilnych
Bankowość mobilna rozwija się dzięki rozwojowi sprzedaży tabletów oraz telefonów komórkowych z zaawansowanymi funkcjami. W 2010 roku liczba sprzedanych tabletów wynosiła 10 000 do roku 2013 liczba ta wzrosła do 1,8 mln. Tak duży wzrost sprzedaży tabletów z jednej strony dziwi jednak z drugiej na każdym kroku widać użytkowników z tabletami. Korzystanie z internetowego konta jest znacznie wygodniejsze niż tradycyjna bankowość.
Bankowość mobilna - użytkownicy
Od kilku lat bankowość mobilna staje się standardem oferowanym przez banki jednak nie wszyscy klienci wyrażają chęć skorzystania z tej możliwości. Według raportu Związku Banków Polskich w I kwartale 2014 roku dostęp do bankowości internetowej miało 22,5 miliona osób, jet to o dwa miliony więcej niż w roku poprzednim. Jednak aktywne posługiwało się nią zaledwie 12 min 760 tysięcy osób.
Bankowość mobilna - możliwości
Standardowe funkcje bankowości elektronicznej pozwalają na otwieranie oraz zamykanie kont bankowych, szybkie i łatwe sprawdzanie stanu konta oraz historii transakcji. Możliwe jest również składanie wniosków o kredyt, kupowanie ubezpieczeń czy też zapewnia odpowiednie warunki inwestowania w fundusze. Bankowość mobilna daje również możliwość szybkiego znalezienia na smartfonie najbliższych bankomatów, akceptacji przelewów za pomocą kodów sms.
Bankowość mobilna - nowinki
Bankowość mobilna w krajach rozwiniętych jest wynikiem ewolucji w przypadku krajów rozwijających się jest rezultatem specyficznych uwarunkowań danego kraju. Prekursorem bankowości mobilnej są Stany Zjednoczone. W kraju tym działa Gobank, bank który nie posiada ani jednej placówki. Kontakt z pracownikami możliwy jest wyłącznie za pomocą aplikacji instalowanych na telefonach. W Kenii firma Safaricon oferuje usługę M-pesa za pomocą której, możliwe jest dokonywanie płatności rachunków oraz przesyłanie pieniędzy, jest to efekt małej ilości bankomatów. Bankowość mobilna rozwija się również bardzo dobrze w Chinach, Indiach czy Pakistanie, gdzie internet oraz telefony komórkowe są bardzo popularne oraz jest bardzo mała ilość placówek oraz bankomatów. Polskie banki zaproponowały polskim użytkownikom aplikację, która miała za zadanie zminimalizować zbędne formalności. Na Polski rynek wprowadzona została technologia OCR, gdzie przy składaniu wniosku o założenie konta przesyła się dowód osobisty oraz system komend głosowych zamiast tradycyjnych druków. Jest to prawdziwy przełom na Polskim rynku. Zobacz też:
Badania okresowe pracowników Kwestionariusz osobowy druk Kwestionariusz osobowy pracownika