Dostęp do rachunku bankowego przez internet jest przydatne i wygodne, dotyczy to zarówno młodych jak również starszych klientów banków. Korzystanie z przelewów bez wychodzenia z domu czy dostęp do banku za pośrednictwem komputera to codzienność. Jednakże coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych. W związku z tym banki również dostosowują się do zmieniających trendów. W odpowiedzi na potrzeby klientów powstała bankowość mobilna.

Bankowość mobilna w Polsce

Z urządzeń mobilnych korzystają zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Stały się one nieodłącznym elementem życia. Zapewne wielu z was nie wyobraża sobie aby nie posiadać smartfona czy tabletu, które są zaopatrzone w internet. W końcu z roku na rok zwiększa się liczba sprzedanych urządzeń mobilnych w Polsce. Korzystanie z urządzeń mobilnych jest bardzo popularne coraz więcej osób z nich korzysta. W końcu za ich pomocą można załatwić jak najwięcej spraw w dużo krótszym czasie. Oczywiście sektor bankowy może się pochwalić stale rosnąca liczbą osób korzystających z bankowości mobilnej. Gdyż za pomocą urządzeń mobilnych w prosty i łatwy sposób można korzystać z usług banku, wykonując pilny przelew w tramwaju. Czy założyć konto bankowe lub lokatę poprzez m-banking.

Bankowość mobilna zalety

Bankowość mobilna jest coraz bardziej dostępna i rośnie w siłę wraz ze wzrostem liczy użytkowników urządzeń mobilnych. Do zalet bankowości mobilnej można zaliczyć:

  • zapewnienie stałego dostępu do rachunku osobistego,
  • możliwość wykonania przelewu z każdego miejsca,
  • niskie koszty obsługi, najczęściej usługa jest darmowa,
  • wygoda dostępu do usług bankowych w każdym miejscu i o każdej porze,
  • zapewnia też stała kontrolę konta.

Bankowość mobilna wady

Niewykluczone, że łatwiejszy dostęp do bankowości mobilnej mają osoby z dużych miast. Mają oni bowiem najpowszechniejszy dostęp do internetu. A także znaczenie ma zamożność klienta, gdyż urządzenia mobilne są droższe niż zwykłe telefony komórkowe. A aplikacje bankowości mobilnej najlepiej działają na smartfonach Niestety wadą jest także niski stopień zaufania, jakim klienci darzą systemy bankowości mobilnej. Banki dużo pracy poświęcają na zabezpieczenia i szyfrowanie połączeń, ale mimo to klienci nie wierzą do końca że logowanie do banku poprzez urządzenia mobile są bezpieczne. Nie można ukryć, że równie podejrzliwie klienci banków podchodzili do bankowości internetowej. A obecnie jest ona w powszechnym użyciu. W związku z tym rozwój bankowości mobilnej może być jedynie kwestią czasu. Jednak zanim zostanie upowszechniona na pewno pojawi się mnóstwo pomysłów usprawnienia korzystania z m-bankingu, oraz coraz lepszych zabezpieczeń.