Coraz więcej marek zdaje sobie sprawę, jak ważny jest content marketing. Niektórzy jednak dalej nie chcą zauważyć tej istotnej zmiany w tworzeniu i dystrybucji treści, dlatego na temat content marketingu powstało wiele mitów. W artykule obalamy najważniejsze z nich. 

W odpowiedzi na nudne treści reklamowe powstał content marketing, czyli marketing wartościowych treści. Jego głównym zadaniem jest odpowiedź na oczekiwania klientów. Content marketing to udostępnianie wysokiej jakości treści, przyciąganie uwagi odbiorców a następnie zdobywanie ich zaangażowania. Musi on realizować strategię komunikacji i być dopasowany do grupy docelowej firmy. Content to właściwie must have prawie każdej firmy, dlatego w poniżej rozprawiamy się z mitami na jego tematy i dajemy powody, dla których należy wprowadzić go do strategii firmy w trybie natychmiastowym.

Content marketing - mity:

Nie chcę udostępniać treści za darmo

Dlaczego mam inwestować w ludzi, przeznaczać budżet na budowanie contentu i później udostępniać go za darmo? Tylko czy rzeczywiście jest to zupełnie za darmo? Tworząc dobre treści zyskujesz coś nieocenionego, czyli uwagę odbiorców. W dzisiejszym świecie, gdzie tysiące setki czy tysiące informacji zalewają nas każdego dnia, zdecydowanie trudniej o uwagę, a co dopiero zaangażowanie odbiorców. A właśnie to wszystko może Ci dać content marketing. Dobra treść, czyli np. taka, która rozwiązuje w jakiś sposób problemy odbiorców przywiązuje ich do Ciebie i sprawia, że chętnie wracają po więcej, ponieważ nie zasypujesz ich natarczywymi reklamami, a dostarczasz im przydatnej wiedzy.

Nie będziemy zdradzać sekretów firmy

Nawet najlepsi kucharze zdradzają tajemnice, z jakich produktów korzystają. Co więcej, pokazują, jak przyrządzić swoje popisowe dania. Nie boją się, że ludzie przestaną śledzić ich działania czy kupować wydawane przez nich książki kucharskie. Dlaczego? Bo to zależy od odbiorców czy zdecydują się na samodzielne działania czy jednak będę śledzić poczynania specjalistów z branży. Tak jest też z dużymi firmami czy nawet koncernami. W dobie wszechobecnego dostępu do informacji w większości przypadków nie ma już mowy o wyłączności na posiadanie jakiejś wiedzy. Dlatego nie warto się czaić, bo jeśli nie zaczniesz się dzielić wiedzą ze swoimi odbiorcami to za chwilę znajdą oni innego eksperta, któremu zaufają, właśnie ze względu na to, że będzie się dzielił wiedzą i doświadczeniem.

 Przecież content marketing to tylko blog

Kolejny błąd to utożsamianie działań content marketingowych z prowadzeniem bloga. Dzieje się tak zapewne, ponieważ większość firm stosuje blog jako podstawowy element strategii dystrybucji wartościowych treści. Blog jest ważnym miejscem dla Twojej marki, ale nie musi, a nawet nie powinien być to jedyny kanał dzielenia się treścią z odbiorcami. Każda strategia content marketingowa powinna uwzględniać wiele kanałów oraz formatów: webinaria, ebooki, kanały na Youtube, aktywne prowadzenie profili w różnych mediach społecznościowych. Wszystkie te miejsca to kolejne możliwości spotkania się odbiorcy z marką.

Zobacz też:

Lista obecności

Płaca brutto netto