Starając się o kredyt lub pożyczkę w banku oczywisty jest fakt, że banki sprawdzają historię kredytową. Pozytywna historia kredytowa jest ważnym czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na to czy otrzymamy kredyt. A także na jakich warunkach zostanie otrzymany. Dowiedźmy się jak zbudować pozytywną historię kredytową!

Historia kredytowa - czym jest?

Na historię kredytową składają się wszystkie zaciągane kredyty, pożyczki a także karty kredytowe, czy zakupy na raty, jak również inne produkty bankowe, które mają wpływ na finanse. Wszystkie te informacje i dane odnośnie terminowości ich spłat trafiają do Biura Informacji Kredytowych (BIK). To właśnie poprzez BIK banki sprawdzają wiarygodność kredytową swoim klientów. Informacje do BIK trafiają na bieżąco. Jeśli więc w tym samym czasie staramy się o kredyt czy chcemy założyć kartę kredytową w innym banku informacje te są widoczne dla każdej instytucji finansowej.

Historia kredytowa - wiarygodność dla banku

Jak już wiadomo historia kredytowa znajduję się w Biurze Informacji Kredytowej. Warto również wspomnieć o tym kiedy osoby starające się o kredyt są wiarygodnymi kredytobiorcami. Niejednokrotnie każdy w nas zastanawiał się czy lepiej wziąć jakiś sprzęt na raty czy lepiej zakupić za gotówkę. Oczywiście dla klienta najlpszym rozwiązaniem jest zakup na gotówkowy bez płacenia odsetek od rat. Jednakże osoba starając się kredyt np. hipoteczny bez żadnej historii kredytowej jest dużo mniej wiarygodnym klientem niż ta co dokonuje częstych ratalnych zakupów czy posiada karty kredytowe. Wiadome jest również to, iż zobowiązanie te powinny być regulowane terminowo. Jednakże nie regulowanie zobowiązań terminowo, czyli posiadając złą historię kredytową albo nawet jej brak mogą przyczynić się do następujących problemów:

  • marża kredytowa może być wyższa,
  • zapłacenie wyższej prowizji,
  • kredyt zostanie przyznany na krótszy okres,
  • kredyt zostanie przyznany na niższą kwotę o która się wnioskowało,
  • w przypadku niespłacania swoich zobowiązań można dostać odmowę kredytu.

Jeśli historia kredytowa nie występuje dla banku nie jesteśmy wiarygodnymi klientami, gdyż nie ma on pewności czy zobowiązanie jakie chcemy zaciągnąć będzie spłacone.

Historia kredytowa - jak ją poprawić?

Jeśli nie posiadamy żadnej historii kredytowej w jaki sposób możemy uzyskać kredyt na dogodnych dla nas warunkach? Dla banku wiarygodniejszy jest klient, który posiada choćby krótką historię kredytową niż żadną. A więc zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku kredytowego opiewającego na dość spora kwotę jak np. przy kredycie hipotecznym warto poprawić lub stworzyć historię kredytową. Oto przykłady od czego można zacząć:

  • wystąpienie o limit w rachunku bankowym,
  • wystąpienie o założenie linii kredytowej oraz sporadyczne korzystanie z karty kredytowej przy robieniu codziennych zakupów; należy pamiętać aby regulować ją w terminie,
  • dokonanie zakupu na raty - często są oferowane raty bez odsetek,
  • zaciągnięcie na początek małego kredytu, zawsze można go spłacić przed terminem wówczas zaoszczędzimy część odsetek.

Pamiętać należy również, że w poręczenie kredytu rodzinie czy znajomym obniża naszą zdolność kredytową. A również żyrowanie kredytu widnieje w BIK. Pozytywna historia kredytowa jest ważna, ale zaciąganie kredytów powinno się dokładnie przemyśleć.