Kredyty umożliwiają dokonanie wszystkich koniecznych (i nie tylko) zakupów, na które nie możemy sobie w danej chwili pozwolić ze względów finansowych. Przeczytaj, co decyduje o koszcie kredytu!
Ile kosztuje kredyt?
Po pierwsze - odsetki - to podstawowe składniki pożyczki. Każdy bank ustala oprocentowanie kredytu w skali roku, a jego oficjalna wartość nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej, o której decyduje Narodowy Bank Polski. Po drugie - koszty dodatkowe - są indywidualne i zależą od oferty poszczególnych banków. Może do nich należeć prowizja za przyznanie pożyczki. której pobranie następuje w momencie, kiedy bank wypłaca swojemu klientowi kredyt. Kwota opłaty może być doliczona do pierwszej raty lub rozgospodarowana na wszystkie raty i zawarta w sumach comiesięcznych spłat. Po trzecie opłata przygotowawcza, którą ponosi się za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i zwykle nie można liczyć na jej zwrot. Po czwarte ubezpieczenia kredytu - jest składnikiem, który nie występuje we wszystkich kredytach. Jego obecność zależy od ustalenia banku, ponieważ stanowi formę zabezpieczenia instytucji finansowej. Jednak oferta takiego świadczenia jest ustalana indywidualnie.
Po piątek wskaźnik RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest szerszym miernikiem, który dotyczy także pozostałych kosztów związanych z kredytem, a zatem wykracza poza oprocentowanie nominalne.
Kredyt może być ratunkiem dla przedsiębiorstwa czy osoby fizycznej lub przynajmniej dobrym rozwiązaniem na doraźne problemy finansowe. Jednak przed podjęciem decyzji o jego zaciągnięciu warto porównać oferty banków i zapoznać się z dodatkowymi kosztami oraz kwestią, co może wpłynąć na ich wysokość.