W dobie Internetu promocja poprzez ten środek komunikacji staje się niezwykle ważna i intratna. Ostatnimi czasy rekordy popularności bije portal społecznościowy Facebook, dlatego też warto skorzystać z jego dobrodziejstw.

Marketing za pośrednictwem Facebooka stał się o tyle intratny, że przedsiębiorca może precyzyjnie określić grupę docelową odnośnie zamieszkiwanego regionu, wykształcenia i względnych zainteresowań. Zatem firma decydująca się na założenie własnego profilu na Facebooku, liczy na zdobycie jak największej liczby fanów. Jednak pojawia się pytanie: w jaki sposób osiągnąć ten cel? Po pierwsze właściciel firmy może stworzyć własną reklamę i czekać na cenne kliknięcia w nią. Niestety każde kliknięcie kosztuje i nie daje to 100% pewności, że osoba taka stanie się fanem. Na szczęście istnieją łatwiejsze sposoby na pozyskanie fanów, które zawierają się w dwóch głównych drogach – reklamie i promocji wśród znajomych. Oto krótki poradnik, jak dotrzeć do upragnionego celu.

Zaproś dotychczasowych znajomych do grona fanów

Statystyki wykazują, że zaproszenia przyjmuje przeciętnie od 10 do 15% znajomych. Do stworzenia rzetelnej społeczności potrzebujesz zatem ich kilkudziesięciu tysięcy. Niestety limit przydzielony jednemu użytkownikowi wynosi 5000 kontaktów. Na szczęście jeśli zaproszeni dołączą do grona fanów, to wówczas zacznie działać zjawisko zwane „pocztą pantoflową”. Na profilu danego użytkownika ukaże się wiadomość o śledzeniu Twojej strony i w jego ślady pójdą jego znajomi. Fala zainteresowania kolejno rozejdzie się po całym portalu. Aby zwiększyć jej objętość możesz zaoferować nagrody i gratisy fanom strony. Tę technikę zastosowała np. firma Axe, oferując tysiące „klikaczy” – promowanych przez Borysa Szyca – swoim fanom. Zdobyła w ten sposób ponad 86 tysięcy fanów, jednak koszty kampanii były olbrzymie.

Zdobądź więcej znajomych

Najczęściej dana strona administrowana jest przez wiele osób, dlatego też każda z nich powinna wysłać zaproszenie do własnych znajomych. Jeśli mają podobne zainteresowania, automatycznie stają się fanami. Zatem zbierz jak największą ilość administratorów i zachęć ich do promocji. Gromadzenie grona znajomych nie jest wcale takie trudne, ale trzeba poświęcić dużo czasu na wysyłanie zaproszeń. Pamiętaj więc: „cel uświęca środki”!

Przeprowadzone badanie wykazało, że po wysłaniu 200 zaproszeń można zdobyć aż 360 znajomych, gdyż po pewnym czasie użytkownicy Facebooka sami zaczęli zapraszać do grona swoich znajomych całkowicie obce osoby. Ci z kolei widząc, że mają z zapraszającym wspólnych znajomych, odruchowo akceptowali zaproszenia i wysyłali własne. Ponadto udział w grach, w których pomyślna rozgrywka zależy od dużej ilości kontaktów, ułatwi pozyskanie tysięcy znajomych, a co za tym idzie – także potencjalnych fanów. Kontakty możesz zdobyć również poprzez założenie grupy adekwatnej do Twych zainteresowań lub poprzez research znanych osób w danym mieście czy skończonej uczelni. Sposoby pozyskiwania znajomych nie wymagają nakładu finansowego, ale pochłaniają wiele czasu.

Kup fanów - ale czy to uczciwe?

Czasem na niektórych serwisach aukcyjnych pojawiają się aukcje oferujące pakiet np. 100 fanów za jedyne 20 zł. Co w przeliczeniu na kampanie w mediach społecznościowych organizowanych przez agencje interaktywne daje cenę około 10 razy niższą. Jednak ta intratna propozycja (zazwyczaj dostaniesz większy niż kupiłeś pakiet fanów, gdyż są to aktywni użytkownicy, których uznanie dla danej strony budzi zainteresowanie również ich znajomych) zawiera także pewien fortel – sprzedający nie informuje w jaki sposób pozyskał tych fanów, zatem takiej grupy odbiorców nie można sprecyzować. Ponadto ci aktywni użytkownicy najczęściej śledzą kilkaset stron, więc nie są w stanie na bieżąco kontrolować wszystkich napływających informacji. Jednak należy pamiętać, że osoby pozyskane za pomocą gratisów i konkursów niekoniecznie będą należały do oczekiwanej grupy docelowej, gdyż mogła kierować nimi jedynie chęć zdobycia nagrody.

Korzystaj ze wszystkich metod

Pamiętaj, że współpraca z kosztownymi agencjami interaktywnymi nie jest jedynym wyjściem. Wymieniliśmy kilka metod, z których możesz skorzystać. Decyzja, którą wybierzesz, należy do Ciebie. Jednak musi to być przemyślane postanowienie. Zastanów się, jak chcesz wykorzystać daną społeczność fanowską. Możesz także połączyć wszystkie te metody i po jakimś czasie przejść do promocji nastawionej na konkretną grupę docelową. Facebook daje duże możliwości, ale to Ty decydujesz, w jaki sposób z nich skorzystasz.