Kawa jest znana właściwie na całym świecie. Świadczy o tym popularność kawiarni oraz dynamiczny rozwój całego biznesu kawowego: palarni, sklepów (także internetowych), szkoleń dla baristów. Miłośnicy twierdzą że nic tak nie dodaje energii, jak filiżanka dobrej, kawy z wyselekcjonowanych ziaren. Z kolei przeciwnicy narzekają, że sztucznie podnosi ciśnienie i źle wpływa na żołądek. Jednym słowem - ile osób, tyle opinii. Jednak pewne jest to, że trudno nam wyobrazić sobie biuro, w którym nie ma kawy. Dowiedz się, jaką metodę parzenia wybrać, aby była najbardziej optymalna dla danego typu firmy.
Alternatywy - dla kreatywnych
W ciągu ostatnich 2-3 lat coraz bardziej popularne są alternatywne metody parzenia kawy. W kulturze kawowej mówi się że ich stolicą są Japonia i Korea, ale tak naprawdę jest to na tyle nowa dziedzina, że każdy kraj przechodzi własną rewolucję. Alternatywny sposób przygotowania kawy nie może odbyć się bez specjalnych urządzeń:
-
chemexa,
-
aeropressu,
-
dripa.
Dużym plusem jest to, że są to urządzenia, które działają w oparciu o proste mechanizmy i prawa fizyki, a co za tym idzie - możemy ich używać wszędzie, bez względu na dostępność prądu. Dzięki nim możemy w prosty sposób przygotować naprawdę dobrą kawę, której na pewno nie uda się tak dobrze zaparzyć w tradycyjnym urządzeniu. Parzenie alternatywnymi sposobami jest także bardzo kreatywnym i interesującym zajęciem, które może być nawet początkiem nowego hobby. Uczymy się dobierać jakość ziaren, dbać o odpowiednią grubość zmielonych ziaren i na końcu - temperaturę wody. Ważne są także proporcje, które najłatwiej ustawić przy użyciu wagi - zakłada się, że powinniśmy użyć 30 gramów kawy na 500 mililitrów wody (w chemexie). Jednak jest to jedna z kilku opcji. Największą skarbnicą wiedzy w tym zakresie jest internet i profesjonalni bariści, a z czasem i tak każdy sam odkrywa, jaki sposób parzenia kawy jest dla niego odpowiednia.
Parzenie kawy przy pomocy ekspresów alternatywnych może być ciekawym rytuałem w biurze, np. w agencji reklamowej. Z pewnością pobudza kreatywność i stanowi interesującą przerwę w pracy. Pracownicy będą bardziej zaangażowani, ponieważ będą mogli próbować nowych rzeczy, porównywać swoje kawy i ogólnie - mieć biurową kuchnię, jakiej nie ma żadna inna firma.
Ekspres wielofunkcyjny - do biura, gdzie dużo się dzieje
Jeżeli jednego poranka parzycie na szybko kawę dla 4 kontrahentów z zagranicy, za chwilę wpada sekretarka po podwójne espresso dla szefa, a na koniec stażyści przygotowują sobie cafe latte - to potrzebujecie ekspresu do zadań specjalnych. Urządzenia, które nie tylko parzy kawę, ale także mieli ziarna, samo się czyści i potrafi napełnić kilka filiżanek naraz. Najlepiej wybrać ekspres ciśnieniowy, z dodatkową funkcją przygotowania spienionego mleka. Automatyczne mielenie ziaren zadowoli nawet najbardziej wybrednych kawoszy, ponieważ najlepsza kawa to taka, która została zmielona tuż przed zaparzeniem. Unikniemy także kupowania w ciemno zmielonej już wcześniej kawy, której składu tak naprawdę nie znamy. Takie ekspresy posiadają specjalny pojemnik, gdzie wsypuje się zapas ziaren, a urządzenie samodzielnie dobiera sobie ilości do przygotowywanego napoju.
Im więcej udogodnień, typu programy kawowe, automatyczne czyszczenie, lampki kontrolne (gdy trzeba wyczyścić urządzenie) - tym lepiej. Jednak przede wszystkim liczy się jakość i przedłużona gwarancja. Taki ekspres będzie mieć dużo pracy, w związku z czym powinien być jednej z renomowanych marek. Wybierając solidny model, zapłacimy na pewno znacznie więcej niż za tańsze odpowiedniki, ale w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy na serwisowaniu. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne, mają największą przewagę nad konkurencją - nie trzeba każdorazowo czyścić sitka do parzenia kawy. Cała procedura zamyka się w podstawieniu czystej filiżanki i wybraniu programu z ulubionym rodzajem napoju.
O drogi ekspres trzeba także odpowiednio dbać, dlatego najlepiej jeszcze przed jego zakupem wyznaczyć jedną osobę, która będzie czuwać nad jego serwisem, czyszczeniem i ewentualnymi naprawami. Warto pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia z elementów, które mają kontakt z wodą, ponieważ zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych awarii.
Kawa o jednej porze - French press i ekspres przelewowy
Ekspresy ciśnieniowe czy alternatywy to typowo kawiarniane metody. Jednak w biurze, czasami po prostu potrzebujemy kawy na szybko, do mleka, dla kilku osób. Nie ma w takich sytuacjach potrzeby próbowania przeróżnych ziaren, przeżywania rytuału - po prostu marzymy o dzbanku, z którego mogą skorzystać wszyscy. W odpowiedni na takie zapotrzebowanie zostały zaprojektowane ekspresy przelewowe. Są bardzo proste w obsłudze - po prostu wsypujemy kawę, wlewamy wodę i naciskamy guzik. Ekspres przelewowy nie daje może najwyższej jakości kawy, ale za to robi ją szybko i co najważniejsze - nie ma przy tym dużo sprzątania.
W sklepach możemy znaleźć także nieco bardziej wyrafinowaną metodę podawania kawy w dzbanku - french press. Jest to zazwyczaj 0,5- 1,00 litrowy dzbanek, który posiada sitko w rozmiarze średnicy podstawy. Po nasypaniu kawy i zalaniu jej wodą (ok. 95 stopni), mieszamy napar, nakrywamy sitkiem i po 3 minutach dociskamy delikatnie do samego dna. W rezultacie cała kawa zostaje na dnie, gdzie utrzymuje ją sitko, a powstały napar jest gotowy do spożycia. Filiżanki napełniamy bezpośrednio z dzbanka, którym zaparzyliśmy kawę.